Adresowanie kopert A4

Opublikowany przez      29/06/2021 00:00:00    Komentarze 0
Adresowanie kopert A4

Adresowanie kopert to wyłącznie z pozoru skomplikowana sprawa. Wystarczy poznać kilka prostych zasad i własnoręcznie zaadresować kilka kopert, aby pytanie jak zaadresować kopertę raz na zawsze przestało być problemem!

Jeśli zastanawiasz się jak wygląda prawidłowe adresowanie kopert A4, A5, C4 lub innych, o dowolnym formacie koniecznie przeczytaj poniższy artykuł! Znajdziesz w nim wskazówki dotyczące adresowania przesyłek listowych, dzięki którym szybko zrozumiesz jakie dane powinny znaleźć się na kopercie oraz w jakim miejscu je umieścić. Zapraszamy do lektury!

Jak zaadresować kopertę? Poznaj 5 stref!

Pierwsze, o czym musisz wiedzieć adresując kopertę to fakt, że umownie dzieli się ją na pięć stref, w których umieszcza się odpowiednie informacje. Są to:

- Pole nadawcy - miejsce, w którym umieszcza się adres osoby lub firmy wysyłającej przesyłkę listową;

- Pole znaku opłaty pocztowej - miejsce, w którym umieszcza się znaczek;

- Pole informacyjne - miejsce, w którym umieszcza się naklejki, np. priorytet, potwierdzenie odbioru, itp.;

- Pole adresata - miejsce, w którym umieszcza się adres osoby lub przedsiębiorstwa, do którego wysyłamy przesyłkę listową;

- Strefa kodowa - miejsce, w którym pracownicy poczty umieszczają kody kreskowe kodujące przesyłkę.

Do Twoich obowiązków, jako nadawcy, należy wypełnienie pola nadawcy, pola odbiorcy i przyklejenie znaczka pocztowego.

Adresowanie kopert A4 - pole adresata

Pole adresata to miejsce na kopercie, w którym umieszcza się adres osoby lub instytucji, do której wysyłamy przesyłkę listową. Znajduje się ono w prawej, dolnej ćwiartce koperty, przy czym należy pamiętać, aby 1,5-centymetrowy pasek na dole koperty i z jej prawej strony pozostawić niezapisany, gdyż właśnie tam znajduje się strefa kodowa.

Adresując kopertę A4 lub inną o dowolnym formacie pamiętaj, aby zrobić to starannie, tak by pracownicy poczty nie mieli wątpliwości do kogo skierowana jest przesyłka. Możesz zrobić to odręcznie lub skorzystać z drukarki.

Adresowanie kopert A4 - pole nadawcy

Pole nadawcy to miejsce, w którym zamieszcza się dane osoby wysyłającej przesyłkę. Jest to ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, osoba otrzymująca list ma prawo wiedzieć kto go wysłał, a po drugie w przypadku niedostarczenia przesyłki pod wskazany adres obowiązkiem kuriera jest jej zwrot do nadawcy.

Pole nadawcy znajduje się w górnej, lewej ćwiartce koperty i to właśnie tam powinieneś zamieścić swoje dane adresując kopertę.

Jak zaadresować list? Z czego składa się adres?

Zarówno adres nadawcy, jak i adres odbiorcy powinien zostać podzielony na 3 (lub 4) wiersze, w których powinny znaleźć się następujące informacje:

- Imię i nazwisko adresata/nadawcy lub pełna nazwa przedsiębiorstwa;

- Nazwa ulicy z numerem budynku i mieszkania (lub nazwa miejscowości z numerem budynku i mieszkania w przypadku mniejszych miejscowości niepodzielonych na ulice);

- Kod pocztowy i nazwa miejscowości;

- Kraj zamieszkania adresata, w przypadku przesyłek zagranicznych.

Przykład adresu listu:

Jan Nowak

Przykładowa 2 m. 3

00 - 000 MIASTO

Jak zaadresować kopertę A5, C4, A4?

Wiele osób zupełnie niepotrzebnie zastanawia się jak zaadresować kopertę A5, A6, C6, B4, itd. Zasady dotyczące adresowania kopert są bowiem uniwersalne i nie zależą od formatu koperty. Na kopercie o dużym formacie muszą znaleźć się te same dane w tych samych miejscach co na kopercie o formacie małym.

Czytaj także: Wysyłka obrazu kurierem

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz
Zgoda na pliki cookie