Domki dla kota z kartonu

Opublikowany przez      09/08/2021 00:00:00    Komentarze 0
Domki dla kota z kartonu

Karton jest najlepszym materiałem na legowisko dla kota. Dlaczego? Otóż dlatego, że koty szczególnie mocno upodobały sobie kartonowe pudełka i to w nich najchętniej spędzają czas. Naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie przebadali tę prawidłowość i dowiedli, że możliwość ukrycia się przez koty w kartonach lub innych ciasnych miejscach redukuje ich stres i dobrze wpływa na samopoczucie. Dlaczego więc nie wykorzystać tej wiedzy i nie zbudować swojemu pupilowi domku z pudełka?

W poniższym tekście znajdziesz wskazówki jak zrobić domek dla kota z kartonu. Przygotowaliśmy dla Ciebie aż dwie propozycje chatek tak, abyś mógł wybrać najlepszą dla swojego zwierzaka. Przeczytaj artykuł i przekonaj się jak niewiele potrzeba, aby sprawić swojemu kociakowi radość. Przyjemnej lektury!

Domki dla kota z kartonu - marzenie każdego kiciusia

Jeśli obserwujesz zachowanie swojego pupila od dawna doskonale wiesz, że koty uwielbiają chować się w różnych ciasnych miejscach, takich jak np. kartony, donice, torby, szafki, wiaderka, itp. Jak dowiedziono, wynika to z faktu, że właśnie tam czują się bezpiecznie, a w dodatku ciasne miejsca ułatwiają im utrzymanie właściwej temperatury ciała i redukują stres. Dlatego też wielu właścicieli kotów z zaskoczeniem obserwuje jak ich pupile rezygnują z nowo kupionych legowisk na rzecz starych i zużytych kartonów. Jeśli nie chcesz powtarzać ich błędów zamiast wydawać pieniądze na dostępne w sklepach, gotowe domki, zbuduj budę dla kota z kartonu. Nie dość, że zaoszczędzisz sporo pieniędzy to na dodatek sprawisz przyjemność swojemu zwierzakowi.

Poniżej opisaliśmy dwa sposoby na zrobienie domku dla kota DIY. Pierwszy wariant to klasyczny domek z wejściem i dachem, który wykonasz ze zwykłego kartonu i kawałka tektury, natomiast drugi to budka dla kota z kartonu w kształcie wieży, na wykonanie której potrzebujesz kilku pudeł i nieco więcej umiejętności plastycznych. Poznaj oba warianty i przekonaj się, który lepiej sprawdzi się w przypadku Twojego zwierzaka.

Jak zrobić domek dla kota z kartonu - wariant 1

Pierwszą z naszych propozycji na domek dla kota z kartonu DIY jest klasyczne legowisko w kształcie budy. Do jego wykonania będziesz potrzebować:

  • pudełka kartonowego klapowego;
  • pisaka (lub długopisu, markera, itp.);
  • kawałka tektury (na dach);
  • nożyczek lub noża tapicerskiego;
  • szerokiej taśmy klejącej lub kleju na gorąco.

Wykonanie budy dla kota z kartonu warto rozpocząć od odcięcia dwóch przeciwległych klap zamykających karton z góry i uformowania z dwóch pozostałych szczytów budynku. Warto przy tym dobrze wymierzyć ich wielkość tak, aby były identyczne, a cały domek nie wyglądał koślawo. Następnie na jednej ze ścian szczytowych należy wyciąć wejście dla kota. Może mieć ono kształt koła, kociej mordki lub dowolny, jaki wybierzesz. Warto przed rozpoczęciem wycinania naszkicować go na froncie pudełka, aby mieć pewność, że wejście będzie równe, a następnie wyciąć po śladzie. W kolejnym kroku należy przymocować do domu dach. Najlepiej wykonać go z kawałka zgiętej tektury i przymocować do “ścian budynku” za pomocą taśmy pakowej lub kleju na gorąco.

Tak wykonany domek dla kota z kartonu możesz udekorować. Imię kota napisane nad wejściem do środka, rysunki kocich łapek, kotów goniących myszy lub dowolne inne bez wątpienia uatrakcyjnią efekt końcowy i nadadzą mu niepowtarzalnego charakteru.

Czytaj także: Pudełka kartonowe - nie tylko do przeprowadzki

Jak zrobić domek dla kota z pudełka - wariant 2

Druga z naszych propozycji dowodzi, że domek z tektury dla kota wcale nie musi wyglądać stereotypowo. Otóż proponujemy Ci wykonać domek w kształcie wieży. Jak to zrobić? Wystarczy wyposażyć się w więcej niż jeden karton i artykuły papiernicze wskazane w wariancie pierwszym i skleić pudła piętrowo jeden na drugim. Między poszczególnymi piętrami wieży warto wyciąć przejścia tak, aby nasz kociak mógł swobodnie przemieszczać się po całym swoim domostwie.

W kartonie znajdującym się na samym dole wieży należy wyciąć otwór podobny do tego, który opisano w przykładzie powyżej, przez który kot będzie mógł wejść do środka. Z kolei na każdym z poziomów wieży warto wyciąć małe okna, przez które kociak mógłby wyglądać na zewnątrz i które wpuszczałyby do środka nieco światła. Szczyt wieży można wykończyć tak, jak opisano to w wariancie pierwszym lub w sposób typowy dla wież, np. iglicą z tektury.

Budując domek dla kota z kartonu w kształcie wieży pamiętajmy, aby wykorzystać do tego celu duże pudełka, które zapewnią konstrukcji stabilność.

Domek z tektury dla kota - zalety

Do zalet budowania domków dla kotów z kartonu można zaliczyć:

  • przeogromne zadowolenie naszych pupili z efektów końcowych przedsięwzięcia;
  • niski koszt;
  • możliwość wykorzystania starych, nikomu niepotrzebnych pudeł i stworzenie z nich czegoś funkcjonalnego;
  • ekologiczność - zamiast kupować nowe, często wykonane z tworzyw sztucznych przedmioty wykorzystujemy stare pudła;
  • możliwość artystycznego spełnienia się.

Czytaj także: Pudła przeprowadzkowe - warto zaufać ekspertom

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz