Szary papier pakowy - zastosowanie, rodzaje, cena
Szary papier pakowy - zastosowanie, rodzaje, cena

Papier pakowy ma zastosowanie w wielu branżach, np. motoryzacyjnej, spożywczej czy w handlu. Nadaje się również do tworzenia pomysłowych prac plastycznych i ciekawych ozdób. Do czego jeszcze można wykorzystać szary papier pakowy?

Z czego wykonany jest papier pakowy?

W zależności od rodzaju papieru do pakowania, wykonany jest on z nieco innych surowców oraz odmiennych gramaturach.

Rozróżnić można:

->papier makulaturowy: dostępny w rolce lub w arkuszach. Jako materiał biodegradowalny może być stosowany bez obaw o środowisko. Najtańszy ze wszystkich papierów do pakowania.

->papier półpergamin: nadaje się do pakowania artykułów spożywczych, cukierniczych czy wyrobów wędliniarskich. Gramatura powyżej 35g/m2 gwarantuje trwałość tego typu papieru pakowego, odpornego na przypadkowe uszkodzenie

->papier typu KRAFT: uniwersalny szary papier do pakowania, stosowany w kwiaciarniach, sklepach spożywczych oraz cukierniach. Nadaje się do owijania książek i jako zabezpieczenie paczek podczas transportu.

->papier PD/SD: rozpoznać można po tym, iż jedna strona arkusza jest matowa, a druga błyszcząca. Podobnie jak papier szary do pakowania typu KRAFT ma dość szerokie zastosowanie w wielu branżach.

Zobacz również: Tektura falista, rodzaje i zastosowanie

Szary papier pakowy i jego zastosowanie

Papier pakowy znały jeszcze nasze babcie, kiedy powszechne obecnie opakowania kartonowe nie były wówczas dostępne. W szary papier zawijane były książki do szkoły, aby zabezpieczyć je przed zniszczeniem. Używano go też jako opakowanie na przesyłki lub prezent.

Obecnie, mimo dostępności wielu opakowań tekturowych czy plastikowych, szary papier pozostał jednym z najbardziej uniwersalnych i ekologicznych rozwiązań. Jest przy tym tani i ogólnodostępny, wykorzystywany zarówno przez sklepy wysyłkowe jak i przemysł spożywczy.

Papier pakunkowy do zadań specjalnych

Papier do pakowania szary lub biały to nie tylko niedrogi sposób na zapakowanie produktów spożywczych, czy zabezpieczenie przedmiotów przed zniszczeniem w trakcie przeprowadzki. Nadaje się również jako materiał do prac plastycznych, nawet dla dzieci w wieku przedszkolnym. Na dużych arkuszach szarego papieru można tworzyć wymyślne rysunki lub malować obrazy farbami plakatowymi. Zwijając go i składając w odpowiedni sposób można wykonać ciekawe kompozycje, np. kwiaty origami. Zabaw z użyciem papieru pakowego w rolce czy w arkuszach jest mnóstwo. Jest to przy tym tania forma zaangażowania najmłodszych w prace plastyczne i rozwijania ich zdolności manualnych.

Zobacz również: Jak wybrać odpowiednią tekturę falistą?

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz