Segregacja papieru

Opublikowany przez      27/10/2021 00:00:00    Komentarze 0
Segregacja papieru

Segregowanie odpadów, z pozoru dość proste, przy bliższym zaznajomieniu się z tematem może budzić wiele pytań. Nie każdy produkt wyprodukowany z plastiku powinien bowiem trafić do żółtego koszta, jak również nie każdy papier lub karton należy wrzucić do niebieskiego kontenera. Niestety, zasady prawidłowego segregowania odpadów są dużo bardziej skomplikowane niż mogłoby się nam wydawać. Dla dobra planety i nas samych warto jednak je poznać.

W poniższym tekście znajdziesz wiele istotnych informacji na temat segregowania makulatury. Na wstępnie skupimy się na tym, dlaczego warto sortować śmieci, następnie wyjaśnimy Ci które przedmioty należy wrzucać do kosza na papier, a które powinny trafić gdzie indziej, a na koniec odpowiemy na pytanie czym jest papier lakierowany i jak wygląda jego recykling. Mamy nadzieję, że dzięki lekturze tekstu znajdziesz odpowiedzi na wiele nurtujących Cię pytań.

Dlaczego warto segregować śmieci?

Segregacja odpadów, tj. umieszczanie w różnych pojemnikach śmieci szklanych, plastikowych, papierowych, zmieszanych i bio, jest niezwykle ważną kwestią, ponieważ ma ona bezpośredni wpływ ochronę środowiska naturalnego. Segregując śmieci prawidłowo przyczyniamy się do zwiększenia ilości odzyskiwanych surowców i ich ponownego wykorzystania, tym samym ograniczając liczbę odpadów trafiających na wysypiska śmieci. Nawet abstrahując od kwestii czysto ekonomicznych (przetwarzanie surowców jest znacznie tańsze niż pozyskiwanie ich od podstaw) segregacja odpadów jest korzystna dla wszystkich. Mniej śmieci trafiających na wysypiska, mniejsza wycinka drzew, niższa wydobycie metali, niższe zużycie energii elektrycznej - wszystkie te aspekty mają zbawienny wpływ na zdrowie nasze i całej społeczności.

Odpady papierowe - co wrzucać do pojemnika na papier?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 roku w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów jesteśmy zobowiązani do oddzielania odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania od tych, które mogą być przetworzone. Dlatego też obecnie każdy z nas dzieli śmieci na szkło, papier, tworzywa sztuczne i metal oraz śmieci biodegradowalne i odpady zmieszane. Niestety, prawidłowa segregacja śmieci dla wielu z nas nadal jest problemem. Gdzie wrzucić kartonik po mleku, a gdzie worek po cemencie? Co zrobić z zatłuszczonym papierem po maśle lub smalcu? Wszyscy określamy je mianem “kartonu” lub “papieru”, ale czy na pewno powinny one trafić do niebieskiego kontenera?

Zgodnie z współcześnie przyjętymi zasadami dotyczącymi segregacji śmieci, odpady papierowe to:

- opakowania papierowe;

- opakowania tekturowe (również z tektury falistej);

- gazety;

- czasopisma;

- książki;

- zeszyty;

- papier biurowy;

- worki papierowe;

- notatniki (bez plastikowych lub skórzanych oprawek);

- pudełka po butach;

- widokówki;

- papier z niszczarek;

- papier pakowy.

Czytaj także: Produkcja papieru - recykling makulatury

Segregacja papieru - czego nie należy wrzucać do niebieskiego kontenera?

Aby segregacja makulatury przyniosła zamierzony skutek do kontenera na papier nie należy wrzucać:

- bardzo zabrudzonego i zatłuszczonego papieru, np. po maśle, itp.;

- papieru powleczonego folią;

- papieru faksowego;

- papieru termicznego;

- kartonów po napojach, np. sokach i mleku;

- pieluch jednorazowych;

- rachunków i faktur;

- podpasek, tamponów i innych produktów do higieny osobistej;

- opakowań po materiałach budowlanych, np. cemencie;

- zużytych chusteczek i ręczników papierowych;

- papieru woskowego;

- kalek technicznych i maszynowych;

- papieru ze zszywkami lub taśmą samoprzylepną;

- opakowań po nawozach;

- kartek pomalowanych farbami akrylowymi, plakatowymi, kredkami świecowymi lub pastelami;

- naklejek.

Segregacja makulatury - zwróć uwagę na…

Niektóre z wyżej wymienionych przedmiotów odruchowo umieszczamy w odpowiednim koszu, np. pieluchy jednorazowe, z kolei z innymi często mamy problem. Do najbardziej kłopotliwych z punktu widzenia segregacji makulatury śmieci można zaliczyć:

- ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne - zużyte, często brudne, tłuste lub wilgotne ręczniki powinny trafić do kosza z odpadami zmieszanymi. Umieszczone w kontenerze z odpadami papierowymi mogą zabrudzić inne śmieci i uniemożliwić ich recykling.

- kubki jednorazowe - choć papierowe, od środka często wyłożone są warstwą plastiku, która uniemożliwia ich recykling. Powinny trafić do kontenera z odpadami zmieszanymi.

- kartony po napojach, czyli tzw. tetrapaki - zawierają dużą ilość folii, plastiku i aluminium, przez co należy wrzucać je nie do koszy z papierem, lecz z plastikiem.

- paragony - tusz znajdujący się na paragonach sklepowych lub papierze faksowym może zanieczyścić całą frakcję papieru, przez co należy go umieszczać w koszach z odpadami zmieszanymi.

Co to jest papier lakierowany i gdzie go wrzucić?

Zastanawiasz się co to jest papier lakierowany i gdzie go wrzucić? Otóż jest to charakterystyczny, śliski papier pokryty warstwą plastiku, który nie powinien być umieszczany w niebieskich koszach, lecz w kontenerach z odpadami zmieszanymi. Warto jednak wiedzieć, że niektóre przedsiębiorstwa przetwarzania odpadów zajmują się recyklingiem papieru lakierowanego. Jeśli jedno z nich znajduje się w Twojej okolicy zawsze możesz oddać papier pokryty folią w ich ręce.

Czy wiesz, że…

- segregacja makulatury przyczynia się do powstawania ekologicznych zeszytów, książek, itp.?

- w Europie ponad 90% gazet drukowanych jest na papierze pochodzącym z recyklingu?

- w Polsce jedynie ok. 40% papieru poddawane jest recyklingowi?

Czytaj także: Jak powstaje tektura?

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz
Zgoda na pliki cookie