Domki z tektury
Posted by      03/01/2022 00:00:00    Komentarze 0
Domki z tektury

Kto z nas nie marzył o własnym domku do zabawy, gdy byliśmy dziećmi? To jedna z najwspanialszych zabawek, której fenomen polega na tym, że jest ona niezmiennie od lat lubiana przez wszystkie dzieci bez wyjątku. Niestety, domki dostępne w sklepach z reguły są bardzo drogie, przez co tylko niektórzy mogą sobie pozwolić na ich zakup. Ponadto, fakt, że kupne domki do zabawy są najczęściej wykonane w 100% z plastiku również nie jest zachęcający. Na szczęście i na to znajdzie się sposób!

W poniższym artykule przedstawimy Ci jak krok po kroku własnoręcznie przygotować domek z tektury dla dzieci. Przeczytaj, a dowiesz się jak w prosty sposób przy użyciu łatwo dostępnych materiałów wykonać domek z pudełka kartonowego. Postępuj zgodnie z naszą instrukcją i przekonaj się jak niewiele wystarczy, aby uszczęśliwić własne dziecko. Przyjemnej lektury!

Domki z tektury dla dzieci - najlepsza zabawa (nie tylko) dla najmłodszych

Domek z pudełka tekturowego to świetna zabawka dla najmłodszych. Warto wykonać go, choćby dlatego, że:

- koszt wykonania domku z tektury jest naprawdę niewielki;

- wszystkie elementy niezbędne do wykonania domku z tektury z reguły mamy już w swoim domu;

- już sam proces tworzenia domu jest wspaniałą zabawą i okazją do kreatywnego spędzenia czasu z własnym dzieckiem;

- tekturowe domki są ekologiczne, przez co ich budowa jest świetną okazją ku temu, aby porozmawiać ze swoim dzieckiem na temat problemów ekologicznych, z jakimi zmaga się współczesny świat;

- budowa i późniejsze dekorowanie domku z tektury to okazja ku temu, aby rozwinąć kreatywność i zdolności plastyczne u dzieci;

- budując domek dla dzieci własnoręcznie możemy skonstruować go w 100% po swojemu. W przypadku domków dostępnych w sklepach decydujemy się na gotowy produkt bez możliwości jego zmian.

Jak zrobić duży dom z kartonu?

Budowa domu z pudełka kartonowego jest prostsza niż mogłoby się to nam wydawać. Jedyne czego potrzeba to:

- duży karton klapowy - najlepiej bielony lub klasyczny, brązowy. Jeśli nie mamy takiego pod ręką zawsze można wykorzystać stary karton z nadrukiem i później ozdobić jego ściany, np. papierem prezentowym;

- kawałek tektury;

- nożyczki lub nóż tapicerski - nie należy jednak pozwalać dzieciom z nich korzystać!

- klej na gorąco, taśma klejąca, taker, itp.

- papier prezentowy, kolorowe tkaniny, piórka, guziki, obrazki namalowane przez dzieci i inne akcesoria dekoracyjne.

Budowę domku z tektury dla dzieci warto rozpocząć od przygotowania szkieletu. W tym celu należy postawić karton na podłodze dnem ku dołowi i otworzyć górne klapy. Dwie przeciwległe należy usunąć, a z dwóch pozostałych odciąć rogi i uformować dwa identyczne szczyty budynku. Następnie na szczytach należy zamontować dach z tektury złożonej na pół. Im bardziej dokładni będziemy oraz im bardziej symetryczny będzie nasz budynek tym lepiej.

Kolejnym krokiem budowy domku z tektury jest wycięcie drzwi i okien. Można to zrobić na stałe pozostawiając puste otwory w ścianach budynku lub przeciąć karton po obwodzie drzwi i okien z trzech stron tak, aby jeden z boków pełnił funkcję zawiasów.

Czytaj także: Jak wybrać odpowiednią tekturę falistą?

Domki z tektury - wyposażenie

Gdy tekturowy domek nabierze już kształtów warto pomyśleć o jego wyposażeniu. W pokoju dziecka często można znaleźć przedmioty, które świetnie sprawdzą się w roli umeblowania domku. Karton lub skrzynia z zabawkami, mały taborecik, wielobarwne poduszki, kolorowy koc - wszystkie te elementy sprawią, że tekturowy domek nabierze swojskości, ciepła i przytulności. Dobrym pomysłem jest również powieszenie w oknach firanek lub udekorowanie domku od wewnątrz cotton ballami. Nabierze on wówczas niepowtarzalnego uroku i nastrojowości.

Domek z pudełka kartonowego - nie zapomnij o dodatkach!

Ostatnim krokiem budowy domku z tektury dla dzieci jest jego strojenie. W tym celu można poprosić dziecko o powieszenie na ścianach własnoręcznie namalowanych rysunków, pokolorowanie domku z zewnątrz lub doczepienie do ścian kokardek, motylków z bibuły, itp. Ciekawym pomysłem jest również ozdobienie ścian i dachu budynku kolorowym papierem prezentowym. Będzie on wyglądał wówczas znacznie weselej i sympatyczniej.

W proces strojenia domku z tektury warto zaangażować własne dziecko. Będzie miało ono wówczas okazję do wykazania się kreatywnością i twórczością. Niejeden rodzic może być naprawdę zaskoczony tym, jak wspaniałymi artystami są jego własne dzieci!

Czytaj także: Jak powstaje tektura?

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz