Znaki recyklingu

Opublikowany przez      07/02/2022 00:00:00    Komentarze 0
Znaki recyklingu

Rosnąca liczba osób na świecie traktuje zagrożenie katastrofą ekologiczną coraz poważniej i podejmuje kroki, aby jej przeciwdziałać. Wiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że nawet niewielkie zabiegi i zmiany przyzwyczajeń dnia codziennego mogą być korzystne w skutkach. Przykładowo, decydując się na zakup produktów w opakowaniach biodegradowalnych lub pochodzących z recyklingu jako konsumenci dajemy znak producentom dóbr co jest tak naprawdę dla nas ważne i niejako wymuszamy na nich zmianę zwyczajów na proekologiczne.

By móc podejmować na co dzień świadome wybory konsumenckie konieczna jest znajomość oznakowań znajdujących się na opakowaniach produktowych, m.in. symboli recyklingu. Znając je każdy z nas będzie mógł podjąć w pełni przemyślaną, odpowiedzialną decyzję i czynnie wpłynąć na losy zmieniającego się ekosystemu.

W poniższym tekście znajdziesz znaki recyklingu wraz z opisami. Przeczytaj, a dowiesz się który symbol oznacza, że surowiec, z którego wykonano opakowanie nadaje się do ponownego użycia, który symbolizuje opakowania biodegradowalne, a który informuje o tym, że producent wsparł finansowo budowę i funkcjonowanie systemu odzysku odpadów. Przyjemnej lektury!

Recykling - kilka słów o tym, dlaczego warto segregować śmieci

Recykling to nic innego jak ponowne wykorzystywanie surowców odpadowych. Jego celem jest zmniejszenie ilości śmieci trafiających na wysypiska lub do spalarni oraz zmniejszenie zużycia surowców. Działania te prowadzą do poprawy stanu środowiska naturalnego, polepszenia jakości życia ludzi, roślin i zwierząt oraz oszczędności (recykling jest tańszy niż pozyskiwanie surowców od podstaw).

Materiały zdatne do ponownego wykorzystania najczęściej są opatrzone znakiem graficznym recyklingu.

Oznakowanie recyklingu

Oznakowanie recyklingu zostało wprowadzone w celu uproszczenia procesu odzyskiwania i przetwarzania odpadów. Symbol recyklingu w postaci trzech strzałek tworzących trójkąt można znaleźć na materiałach różnego typu, m.in. plastikach, papierze, metalu, szkle, materiałach kompozytowych, biomasie i bateriach. Cyfra znajdująca się wewnątrz trójkąta informuje o rodzaju materiału, z którego wykonane zostało opakowanie, podobnie jak znajdujący się pod nim kod literowy.

Czytaj także: Jak sortować odpady foliowe?

Znaki recyklingu i ich znaczenie

Kod znajdujący się wewnątrz oznakowania recyklingu informuje o charakterze materiału, z którego wykonano opakowanie. Pierwsze cyfry (01-07, 09) są przypisane do popularnych plastików wykorzystywanych do produkcji opakowań, kolejne (08, 10-14, 19) to groźne dla środowiska baterie aktywne chemicznie. Pozycje od 20-23 zajmują papier i inne materiały z włókien celulozowych. Na stali możemy znaleźć znak recyklingu z liczbą 40 wewnątrz, natomiast na aluminium 41. Materiały organiczne, takie jaki drewno, bawełna, korek, juta itp. oznacza się liczbami 50-62. Dla szkła zarezerwowane są liczby 70-79. Wieloskładnikowe materiały kompozytowe są niestety bardzo trudne w recyklingu, lecz i one mają swoje kody w postaci liczb 81-98.

Symbol “biodegradowalne”

Obok znaków recyklingu na szczególną uwagę zasługuje również symbol biodegradowalne”. Oznaczone nim opakowania produktowe szybko ulegają rozkładowi i w trakcie kompostowania nie uwalniają szkodliwych dla środowiska substancji. Można je wyrzucać razem z innymi odpadami organicznymi. Producenci otrzymują prawo do stosowania znaku na podstawie umowy licencyjnej z Niemieckim Instytutem Standaryzacji DIN CERTCO.

Znak zielony punkt

Często mylnie odbierany jako znak recyklingu symbol zielony punkt (der Grüne Punkt) to prawdopodobnie najpopularniejsze z oznakowań, jakie znajdują się na opakowaniach produktowych. Obecnie posługuje się nim ponad 170 tysięcy przedsiębiorców na całym świecie, a rocznie umieszczany jest on na ponad 460 mld opakowań. Można go znaleźć na kartonach, puszkach, butelkach i innych opakowaniach.

Zielony punkt znajdujący się na opakowaniach jest często błędnie interpretowany jako oznakowanie recyklingu. W praktyce oznacza on, że producent danego dobra wniósł wkład finansowy na budowę i funkcjonowanie systemu odzysku odpadów. W Polsce system ten tworzony jest przez organizację Rekopol.

Inne znaki recyklingu

Jeśli chcesz żyć zdrowo i podejmować świadome decyzje poza znakiem recyklingu powinieneś znać również następujące symbole ochrony środowiska:

- możliwość ponownego wykorzystania - znak, który często możemy znaleźć na butelkach, beczkach, kontenerach i innych pojemnikach zdatnych do wielokrotnego użycia;

- błękitny anioł - najstarszy symbol ekologiczny umieszczany na produktach bezpieczniejszych od innych towarów tego samego rodzaju. Przydzielając go wyrobom bierze się pod uwagę takie kryteria jak ograniczenie hałasu, oszczędność surowców, zdatność do ponownego wykorzystania lub recyklingu, itp.;

- euroliść - europejski znak rolnictwa ekologicznego;

- ekoland - znak umieszczany na produktach spożywczych informujący konsumentów o tym, że ich produkcja przebiega z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Czytaj także: Jakie rodzaje tworzyw sztucznych są nieszkodliwe?

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz
Zgoda na pliki cookie