Znaki na opakowaniach

Opublikowany przez      28/02/2022 00:00:00    Komentarze 0
Znaki na opakowaniach

Opakowania produktów spożywczych pełnią kilka niezwykle ważnych funkcji. Po pierwsze, ich zadaniem jest ochrona żywności przed brudem i zarazkami oraz przedwczesnym psuciem. Po drugie, opakowania pełnią funkcję marketingową, gdyż dzięki nim konsumenci postrzegają dany produkt jako bardziej higieniczny, estetyczny i atrakcyjny wizualnie. Z kolei po trzecie, ich rolą jest dostarczanie klientom informacji na temat danego produktu. Dane takie jak termin zdatności do spożycia, skład produktu, warunki jego wytworzenia, wartości odżywcze, rodzaj tworzywa, z którego wykonano opakowanie, itp. są bowiem niezwykle ważne z punktu widzenia konsumentów.

W celu zwiększenia komfortu klientów niektóre informacje dotyczące produktów spożywczych lub opakowań, w których są one sprzedawane przekazywane są w postaci znaków graficznych. Poniżej znajdziesz kilka z nich razem z objaśnieniem co oznaczają. Poznaj znaczenie symboli umieszczonych przez producentów na opakowaniach i bądź świadomym konsumentem!

Symbole na opakowaniach - bez laktozy, bez glutenu, bez mięsa i produktów odzwierzęcych

Każdy z nas ma inne preferencje i przyzwyczajenia posiłkowe. Wiele osób nie chce lub nie może spożywać niektórych produktów np. tych zawierających laktozę lub gluten. Z myślą o nich umieszcza się znaki informacyjne na produktach, spośród których warto wymienić m.in.:

- symbol przekreślonego kłosa - to międzynarodowy znak informacyjny na opakowaniach produktów bezglutenowych. Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej przez produkty bezglutenowe rozumiemy produkty spożywcze, w których zawartość glutenu nie jest wyższa niż 20 mg/kg. Symbol ten jest szczególnie ważny w przypadku osób chorych na celiakię.

- produkt bez laktozy - symbol umieszczany na opakowaniach produktów bezlaktozowych;

- V-Label - europejskie oznaczenie produktów przeznaczonych dla wegan i wegetarian. Symbol ten możemy znaleźć nie tylko na produktach spożywczych, lecz także na kosmetykach, punktach gastronomicznych i usługowych.

- GMO Free - symbol informujący konsumentów, że producent danego dobra poddał się dobrowolnej kontroli, w wyniku której stwierdzono brak GMO w jego składzie.

Znaki na opakowaniach produktów spożywczych

Nie wszystkie znaki na opakowaniach żywności odnoszą się do jej składu. Niektóre z nich informują konsumentów w jaki sposób dany produkt został wytworzony, jaki jest jego wpływ na środowisko naturalne, czy został on wyprodukowany z poszanowaniem praw człowieka, itp. Na szczególną uwagę zasługują m.in.:

- Euroliść - czyli znak rolnictwa ekologicznego Unii Europejskiej. Jego zamieszczenie na paczkowanej żywności ekologicznej wyprodukowanej na terenie UE jest obowiązkowe. Euroliść na produktach spożywczych symbolizuje, że przynajmniej 95% ich składników powstało metodami ekologicznymi;

- Poznaj Dobrą Żywność - znak umieszczany na opakowaniach produktów spożywczych wysokiej jakości. Prawo do posługiwania się nim jest przyznawane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na okres trzech lat;

- Ekoland - prawo do posługiwania się symbolem jest przyznawane przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi. Produkty nim opatrzone zostały wykonane w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, bez GMO;

- Rainforest Alliance Certified - symbol znajdujący się na produktach powstałych w zgodzie z lokalnym ekosystemem (bez zanieczyszczania wód, wycinki lasów, degradacji gleb). Ponadto, znak ten symbolizuje, że pracownicy zatrudnieni przy produkcji danego dobra otrzymali godziwe wynagrodzenie, a ich rodzina dostęp do opieki zdrowotnej i edukacji.

Czytaj także: Jakie rodzaje tworzyw sztucznych są nieszkodliwe?

Znaki i oznakowania opakowań produktów spożywczych

Znaki graficzne na opakowaniach produktów spożywczych dotyczą nie tylko żywności, lecz także samych opakowań. Spośród wielu warto wyróżnić:

- zielony punkt - symbol często mylony ze znakiem recyklingu informujący, że producent danego dobra wniósł wkład finansowy na budowę i funkcjonowanie krajowego systemu przetwórstwa i odzysku odpadów. W Polsce system ten jest reprezentowany przez organizację Rekopol. Zielony punkt to prawdopodobnie najpopularniejszy symbol umieszczany przez producentów na opakowaniach. Współcześnie jest stosowany w ponad 170 krajach na całym świecie;

- Opakowanie biodegradowalne - znak umieszczany na opakowaniach produktów kompostowalnych, które w trakcie rozkładu nie uwalniają substancji toksycznych;

- Bądź odpowiedzialny, wyrzucaj osobno - to symbol umieszczany na opakowaniach produktów składających się z różnych komponentów - plastiku, papieru, itp. Znak informuje, aby przed wyrzuceniem rozdzielić poszczególne części opakowania i wyrzucić je do osobnych koszy.

Symbole recyklingu i ich znaczenie

Na wielu produktach, w tym również na opakowaniach artykułów spożywczych można znaleźć znak, że nadają się one do recyklingu. Trzy strzałki tworzące trójkąt symbolizują zdatność danego surowca do ponownego wykorzystania, natomiast kod cyfrowy umieszczony wewnątrz i kod literowy umieszczony poniżej wskazują na rodzaj surowca.

Symbole recyklingu i ich znaczenia przedstawiają się następująco:

- 01-07, 09 - popularne tworzywa sztuczne wykorzystywane do produkcji opakowań produktowych, np. PET, HDPE, PP;

- 08, 10-19 - groźne dla środowiska baterie, np. akumulatory samochodowe, baterie litowe;

- 20-23 - papier i inne materiały z włókien celulozowych, np. karton;

- 40-41 - stal i aluminium;

- 50-62 - materiały organiczne, w tym drewno, korek, bawełna i inne tkaniny;

- 70-79 - szkło z podziałem na rodzaj i kolor;

- 81-98 - materiały wieloskładnikowe, np. papier powlekany plastikiem, papier laminowany, szkło z aluminium.

Symbol “e”

Spośród symboli umieszczanych przez producentów na opakowaniach produktów spożywczych na uwagę zasługuje symbol “e”. Znak ten oznacza, że producent danego dobra skorzystał z systemu kontroli wewnętrznej ilości towaru paczkowanego, a ilość produktu znajdująca się w paczce jest wartością średnią. Zwłaszcza w przypadku produktów niejednorodnych, gdzie dana objętość produktu może mieć różną wagę oznaczenie to jest często stosowane.

Czytaj także: Jak sortować odpady foliowe?

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz
Zgoda na pliki cookie