
Pakując towar do wysyłki każdemu z nas zależy na tym, aby należycie go zabezpieczyć. Jedynie odpowiednie przygotowanie paczki daje gwarancję, że dotrze ona do adresata w niezmienionym stanie, a my nie zostaniemy narażeni na dodatkowe koszty.
W poniższym tekście znajdziesz kilka wskazówek jak prawidłowo pakować przesyłki kurierskie. Przeczytaj, a dowiesz się z jakich akcesoriów do pakowania skorzystać, na co zwrócić szczególną uwagę i jakich czynności się wystrzegać. Mamy nadzieję, że lektura tekstu będzie dla Ciebie pomocna!
Jak zapakować przesyłkę dla kuriera? - wybierz odpowiedni karton
Jedną z podstawowych kwestii, które trzeba mieć na uwadze planując jak zapakować paczkę dla kuriera jest wybór odpowiedniego kartonu. Już samo to pozwoli nam w znaczącym stopniu zminimalizować ryzyko uszkodzenia przesyłki i ograniczy potencjalne straty. Opakowanie kartonowe, które wybierzemy powinno być wytrzymałe, sztywne i rozmiarem dopasowane do wielkości wysyłanego towaru. Definitywnie nie należy sięgać po uszkodzone, rozdarte lub choćby brudne modele, ponieważ skutki takiego wyboru mogą być katastrofalne.
Jak zapakować paczkę dla kuriera - wypełniacze i folia ochronna
Kolejną kwestią obok której nie należy przejść obojętnie przygotowując paczkę do wysyłki jest wykorzystanie wypełniaczy i folii ochronnej. Towar, niezależnie od jego charakteru i wielkości, należy włożyć do woreczka foliowego lub szczelnie owinąć folią bąbelkową. Pozwoli to uniknąć zniszczeń na skutek dostania się do środka brudu lub wilgoci. Ponadto, całą wolną przestrzeń w paczce należy uzupełnić wypełniaczami, np. poduszkami powietrza, EkoLokami, itp. W ten sposób unikniemy sytuacji, że wysyłany towar ulegnie zniszczeniu pod wpływem nagłego przemieszczenia się w paczce.
Czytaj także: Wypełniacze do paczek, rodzaje i zastosowanie
Jak przygotować paczkę do wysyłki kurierem - dopilnuj formalności
Niezależnie od tego jaki towar wysyłamy warto przed nadaniem paczki zapoznać się z regulaminem danej firmy kurierskiej. Restrykcje w przypadku każdego przedsiębiorstwa przewozowego mogą być nieco inne, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z towarami takimi jak np. biżuteria, dzieła sztuki, leki, opony, dokumenty, rośliny, zwierzęta, itp.
Jak zapakować paczkę kurierską? - tego nie rób!
Jeśli zastanawiasz się w co zapakować przesyłkę kurierską wiedz, że absolutnym błędem jest owijanie jej sznurkiem, folią stretch lub papierem. Zamiast tego najlepiej umieścić etykietę nadawczą bezpośrednio na kartonie w widocznym miejscu. Sznurki i inne elementy mogłyby niepotrzebnie utrudnić proces sortowania paczek na taśmie sortującej, przez co istnieje spora szansa na to, że paczki nie została by dostarczona w ogóle i wróciłaby ona do nadawcy.
Nie zaleca się również łączenia dwóch przesyłek poprzez owinięcie ich folią stretch lub taśmą. Jest to dopuszczalne jedynie odnośnie niektórych produktów (np. opon) i nie w przypadku każdej firmy kurierskiej.
Pakowanie paczki do wysyłki - pomyśl o ubezpieczeniu
W przypadku wartościowych przedmiotów, takich jak np. elektronika, biżuteria i dzieła sztuki warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu przesyłki. Korzystając z tej opcji mamy pewność, że w razie zagubienia lub zniszczenia paczki firma kurierska wypłaci nam odszkodowanie. Rzecz jasna przygotowując paczkę do wysyłki poprawnie ograniczamy ryzyko, że coś się z nią stanie do minimum. Warto jednak pamiętać, że przezorność jeszcze nikomu nie zaszkodziła.
Folia stretch 1.5kg czarny 23my (1,2 kg netto/300g tuleja)
Jak zapakować przesyłkę kurierską? - wskazówki
Jeśli zastanawiasz się jak przygotować paczkę do wysyłki kurierem pamiętaj, że:
- etykieta nadawcza odgrywa kluczową rolę. Naklej ją w widocznym miejscu i upewnij się, że dane adresowe są poprawne;
- w przypadku paczek o delikatnej zawartości umieść na nich etykiety samoprzylepne z napisem “ostrożnie”, “uwaga, szkło”, itp. i oznacz górę i dół paczki;
- sprawdź maksymalne wymiary paczek dopuszczalne przez firmę kurierską, z usług której zamierzasz skorzystać. Niekiedy wybór kartonu mniejszego o centymetr lub dwa, w którym towar zmieści się tak czy inaczej może znacząco ograniczyć koszty przesyłki.
Czytaj także: Folia na paczkę