Taśma malarska, co to jest i jak ją stosować?
Posted by      30/09/2019 16:25:23    Komentarze 0
Taśma malarska, co to jest i jak ją stosować?

Źródło zdjęcia: Malujdekoruj.pl

Taśma malarska to jeden z podstawowych akcesoriów, niezbędnych podczas planowania remontu mieszkania. Przydatna w zabezpieczaniu listew przypodłogowych oraz ścian przed zabrudzeniem farbą, pomocna jest również przy tworzeniu wzorów geometrycznych na ścianach i odcinaniu miejsc, które mają zostać pomalowane innym kolorem. Jakie są ceny taśm malarskich i czym różnią się od siebie jej poszczególne rodzaje?

Taśmy malarskie i ich rodzaje

Mając do pomalowania obszary o zróżnicowanej strukturze i wymaganiach, warto dobrać dedykowane taśmy malarskie. Wyodrębnić można:

--> żółte taśmy malarskie, które przeznaczone są do prac wymagających szybkiego zdjęcie z malowanej powierzchni. Im jaśniejszy kolor taśmy, tym klej jest słabszy.

--> niebieskie taśmy malarskie wykazują wysoką odporność na promieniowanie UV, przez co nie muszą zostać odklejone od nawierzchni jak najszybciej. Możliwy czas pozostawienia tego typu taśmy na nawierzchni wynosi do 3 tygodni. Nadaje się do ścian, które wymagają pokrycia kilkoma warstwami farby. Do wnętrz remontowanych warto również stosować karton malarski.

--> taśma do krzywizn, to najbardziej elastyczna i łatwa do formowania taśma, dzięki czemu łatwo można ją zastosować do narożników czy miejsc o zaokrąglonym kształcie.

--> zewnętrzne taśmy malarskie posiadają mocny klej i są odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Zobacz również: Taśma dwustronna - królowa biur i nie tylko

Jak wybrać najlepszą taśmę malarską?

Wymienione powyżej rodzaje taśm malarskich to tylko te, które najczęściej można spotkać w sklepach. Różnorodność nawierzchni przeznaczonych do remontu i malowania ma znaczenie, jeśli szukamy taśmy malarskiej, która spełni swoje zadanie. To na co trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru i zakupu jest szerokość taśmy oraz moc kleju. Taśmy z klejem słabym co prawda nie mają możliwości uszkodzenia nawierzchni podczas ich zrywania, jednak może ona odpaść od ściany jeszcze w trakcie malowania.

W sklepach nabyć można taśmy z klejem w dwóch rodzajach: kauczukowym i akrylowym. Klej kauczukowy ma tendencje do szybkiego wietrzenia, przez co pozostawiony dłużej na ścianie, a następnie ściągnięty, może uszkodzić ścianę. W przypadku kleju akrylowego problem ten nie istnieje - taśma nim pokryta może być zerwana z powierzchni nawet po tygodniu od aplikacji. Oprócz mocy kleju istotny jest też impregnat, jakim pokryta jest taśma malarska. Warto wybierać te, które są odporne na różne rodzaje farb i rozpuszczalników.

Zobacz również: Taśmy z nadrukiem - skuteczna reklama Twojej firmy!

Stosowanie taśmy krok po kroku

Przed przyklejeniem taśmy malarskiej do ściany konieczne jest przede wszystkim zapoznanie się z instrukcją na opakowaniu. Powinna znajdować się tam informacja o mocy i rodzaju użytego na taśmie kleju, jak również czy może być stosowana na suchą czy mokrą ścianę. Ta informacja jest istotna, ponieważ nie wszystkie typy taśm można ściągać z mokrej nawierzchni. Papierowe taśmy muszą na przykład być zdejmowane ze ściany dopiero, kiedy malowana powierzchnia nieco podeschnie.

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz