Opakowania foliowe i ich charakterystyka
Posted by      10/02/2020 18:27:00    Komentarze 0
Opakowania foliowe i ich charakterystyka

Opakowania foliowe - definicja

Każdy używa bądź używał różnego rodzaju torebek foliowych, są one bardzo popularne dzięki szerokiemu zastosowaniu. Na początku jednak wyjaśnijmy w ogóle, czym są i z czego są zrobione torebki foliowe. Tak zwana torebka foliowa wyprodukowana jest z tworzywa sztucznego, czyli plastiku. Plastik natomiast powstaje z ropy naftowej, czyli jednego z najważniejszych zasobów we współczesnym świecie. Woreczki foliowe są bardzo wytrzymałe i trwałe i jednocześnie niezwykle  tanie w produkcji. Nie rozpuszczają się też w wodzie. 

Z jakich materiałów są zrobione opakowania foliowe

Do produkcji opakowań foliowych wykorzystuje się między innymi polietylen o różnej gęstości, polipropylen, polichlorek winylu, politereftalan etylenu i poliwęglan.

Jakie jest zastosowanie opakowań foliowych?

Różnego rodzaju opakowania i woreczki foliowe możemy spotkać niemal wszędzie. Podstawową funkcją, jaką spełniają, jest funkcja ochronna. Woreczki foliowe świetnie chronią na przykład artykuły spożywcze. Nadają się do ochrony nie tylko przed wilgocią czy kurzem, ale mogę też gwarantować dłuższą świeżość produktów. Dzieje się tak dlatego, że torebki foliowe nie przepuszczają powietrza, przez co przechowywana w nich żywność nie psuje się tak szybko. Służą też do przechowywania i pakowania ubrań, części elektronicznych oraz innych artykułów przemysłowych. Oprócz woreczków z tworzyw sztucznych można z powodzeniem produkować też inne opakowania foliowe. Są to między innymi butelki na mleko, soki, kosmetyki czy opakowania płatków śniadaniowych.

Rodzaje opakowań foliowych

Mimo że zastosowanie różnych opakowań foliowych po części pokrywa się, to jednak można wyróżnić kilka ich rodzajów. Do produkcji wszystkich wykorzystywane są tworzywa sztuczne, jednak różna jest ich metoda produkcji. Przez co rodzaje opakowań foliowych różnią się stopniem wytrzymałości, przezroczystości, elastyczności i przepuszczalności. Jakie są więc rodzaje opakowań foliowych?

Woreczki HDPE

To najpopularniejsze torebki foliowe. Produkowane są z polietylenu o dużej gęstości, jak wskazuje sama nazwa. High density polyethylene, to po polsku właśnie polietylen o dużej gęstości. Wykonana z niego torebka jest przezroczysta, elastyczna i jednocześnie bardzo wytrzymała. W różnego rodzaju sklepach są używane do pakowania owoców czy też pieczywa. Oczywiście, aby można je tak stosować muszą posiadać atest PZH. Z powodzeniem jednak mogą być także używane do przechowywania artykułów przemysłowych. 

Czytaj także: Jak sortować odpady foliowe? 

Woreczki LDPE

W przeciwieństwie do HDPE, torebki foliowe LDPE powstają z polietylenu o niskiej gęstości. Są przez to grubsze i co za tym idzie wytrzymalsze, więc nadają się do wielokrotnego użytku. Charakteryzują się tym, że nie szeleszczą i lekko się błyszczą. Mają podobne zastosowanie jak woreczki HDPE. Jednak oprócz tego są wykorzystywane także do produkcji dużych worków na śmieci dzięki swojej wytrzymałości. Polietylen o niskiej gęstości stosuje się też do produkcji folii termokurczliwej.

Woreczki MDPE

Ten rodzaj torebek foliowych to coś pomiędzy HDPE i LDPE, są produkowane z polietylenu o średniej gęstości. Są mniej elastyczne i bardziej wytrzymałe niż LDPE, ale znajdują podobne zastosowanie. 

Wyroby z PP

Jest to materiał podobny do polietylenu, jednak wyprodukowane z niego opakowania są bardziej przezroczyste, ale mniej elastyczne. Służy do zabezpieczenia artykułów takich jak leki i żywność przed wilgocią, nie przepuszcza też zapachów. Może też być wykorzystywany do pakowania żywności.  

Worek foliowy to surowiec wtórny

Dużo mówi się o nie ekologiczności torebek foliowych, nie jest to jednak do końca prawda.  Wystarczy zadbać, by były odpowiednio segregowane jako odpady. 

Granulat, z którego produkowane są wszelkie opakowania, jest surowcem wtórnym, można więc poddać go recyklingowi i wyprodukować worki foliowe z regranulatu. Nadają się do tego wszelkie produkty z tworzyw sztucznych. Stworzone dzięki recyklingowi torebka foliowa nie odbiega jakością od tej zwykłej.

Zobacz również: Jakie rodzaje tworzyw sztucznych są nieszkodliwe?

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz