Tuby kartonowe - cechy, podział i zastosowanie

Opublikowany przez      20/02/2020 08:15:59    Komentarze 0
 Tuby kartonowe - cechy, podział i zastosowanie

Współcześnie dużo mówi się o ekologii. Jednym z najbardziej ekologicznych materiałów jest tektura. Zużytą tekturę można poddać recyklingowi, dzięki temu nie marnuję się ona  i nie będzie zaśmiecać środowiska. Powoduje to oprócz zmniejszenia pozyskiwania surowców ze środowiska naturalnego, także mniejsze zapotrzebowanie na powierzchnie na wysypiskach śmieci.

Tuba tekturowa - cechy charakterystyczne

Tuby tekturowe jak sama nazwa wskazuje, powstają z tektury. Do ich produkcji używa się wysokiej jakości materiałów. Sama tuba składa się z kilku warstw klejonej tektury. Kilka warstw powoduje, że tuby są bardzo wytrzymałe. Cechuje je także stosunkowo duża odporność na uszkodzenia mechaniczne, biorą pod uwagę, że są wykonane niejako z papieru. Wysoka trwałość powoduje, że świetnie nadają się do ochrony różnych dokumentów i nie tylko. Oczywiście najważniejszą ich cechą jest owalny kształt stąd też ich nazwa. Tuleje tekturowe są przeważnie w kolorze brązowym, czyli takim, jaki ma tektura. Dostępne są też tuby ozdobne, mogą być malowane w różne kolory i wzory.  Papier jest surowcem tanim, dzięki czemu tuba do papieru nie jest droga, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę jej trwałość.

Jak wybrać odpowiednią tubę tekturową?

Zanim wybierzemy odpowiednią teksturę, musimy się zastanowić, do czego będzie nam ona potrzebna. Jeśli potrzebujemy tuby do przechowywania dokumentów, wystarczy nam dość mała tuba o długości niewiele większej niż szerokość kartki A4. Natomiast jeśli w tubie zamierzamy przechowywać duże arkusze papieru, jak na przykład rysunki techniczne, projekty architektoniczne będzie potrzebna zdecydowanie większa tuba do papieru. Oczywiście również na obrazy i inne płótna wymagana będzie tuba kartonowa duża. Podobnie będzie z plakatami. Pod względem wyglądu natomiast we wszystkich tych przypadkach z powodzeniem sprawdzi się tuba w kolorze brązowym, w końcu ma ona służyć przechowywaniu rzeczy, nie ozdobie.

 Czytaj także: Tuby kartonowe, do czego je wykorzystać?

Podział tub tekturowych

Tuby tekturowe można podzielić według wielu różnych kryteriów. Jednym z nich jest oczywiście rozmiar. Na rynku jest wiele rozmiarów tub, dostosowanych do każdego zastosowania. Dlatego każdy bez problemu powinien znaleźć taką dostosowaną do jego potrzeb. Tuby można też podzielić według zastosowania. Do innej tuby zapakujemy dokumenty firmowe a do innej materiały marketingowe, czy obraz. Szczególnie wyróżniającym się rodzajem są tuby ozdobne. W przeciwieństwie do innych wyglądają po prostu ładnie, gdyż ich zewnętrzna warstwa jest kolorowa lub udekorowana różnymi grafikami, czy napisami okolicznościowymi.

Można spotkać też tuby kartonowe kwadratowe, które charakteryzują się właśnie kwadratowym kształtem.  Taki kształt powoduje, że przechowywany w niej dokument, czy inna rzecz, nie poruszają się wewnątrz, w normalnej okrągłej tubie może się obracać. Właśnie kiedy z różnych względów nie chcemy, aby przechowywany przedmiot się obracał, powinniśmy wybrać tubę kwadratową. Takie tuby z powodzeniem można przechowywać też jedna na drugiej.

Zastosowanie tub tekturowych

Tuba do papieru może znaleźć szereg zastosowań. Służą one przede wszystkim do transportu. Transportować w nich możemy dosłownie wszystko, co nam przyjdzie do głowy. W warunkach biurowych i firmowych najczęściej służą do przenoszenia dokumentacji i materiałów marketingowych. Studenci architektury albo innych kierunków artystycznych i technicznych mogą w tubie przenosić projekty, rysunki, plany i obrazy.  Dużą popularnością cieszy się także pakowanie win w taką tubę. Szklana butelka jest materiałem wrażliwym, a tuba do wysyłki wina może z powodzeniem taką butelkę zabezpieczyć. Tuba ozdobna nadaje się idealnie do zapakowania czegoś na prezent, może być to być zarówno plakat, obraz, grafika, jak i wspomniane wcześniej wino. Wśród tub ozdobnych znajdziemy wiele różnych nadających się na różne okazje.

Zalety tuby tekturowej przy pakowaniu

Niestety kurierzy i poczta nie traktują wysyłanych przesyłek z ostrożnością. Cokolwiek wysyłamy, musimy więc to odpowiednio zabezpieczyć. Tuba idealnie się do tego nadaje. Można do niej włożyć plakat, obraz czy mapę dowolnego rozmiaru, wystarczy tylko wybrać odpowiednią tubę. Przedmiot zabezpieczony taką tubą wytrzyma naprawdę sporo i możemy być spokojni, że dojdzie w całości do naszego klienta.

Czytaj także: Tuleje tekturowe - ekonomia i użyteczność

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz
Zgoda na pliki cookie