Trytytka - mała rzecz o wielkich możliwościach

Opublikowany przez      25/02/2020 18:25:56    Komentarze 0
Trytytka - mała rzecz o wielkich możliwościach

Ciężko wyobrazić sobie współczesny świat bez trytytek.  Wykorzystywane są niemal w każdej branży, zresztą używa się ich nie tylko w firmach, ale mają także zastosowanie w domu.  Opaski trytytki to  po prostu wykonane z tworzywa sztucznego elastyczne obejmy z mechanizmem zębatkowo-zapadkowym. Oprócz wielu zastosowań mają one także wiele nazw, mówi się na nie między innymi: opaska kablowa, zipka, trytka, krawatka kablowa, opaska zaciskowa, można by znaleźć jeszcze kilka innych określeń. 

Thomas & Betts i pierwsza trytytka

Historia trytyki sięga lat 50. poprzedniego wieku. Pomysłodawcą tego wynalazku był Maurus C. Logan, Amerykanin był inżynierem w firmie elektrycznej Thomas&Betts. Na pomysł powstania opaski trytytki wpadł podczas służbowej wizyty w fabryce Boeinga. Widział, jak montuje się wiązki elektryczne do samolotów. Używano wtedy zwykłych sznurów, które pokrywano woskiem. Spełniało to swoje zadanie, gdyż chroniło to przewody przed poplątaniem i przetarciem się, było jednak bardzo czasochłonne. Maurus namówił więc swoją firmę, aby zajęto się w niej poszukiwaniem rozwiązania, które ułatwiłoby pracę technikom Boeinga. Pierwsze trytytyki powstawały z metalu. Opatentowane zostały 24 czerwca 1958 roku. Ich produkcja okazała się ogromnym sukcesem, na początku wprowadzano je oczywiście do branży lotniczej, później jednak zdobywały coraz większą popularność także w przedsiębiorstwach z innych gałęzi przemysłu, aż w końcu zaczęto je również stosować w warunkach domowych. Z czasem zamiast metalu do ich produkcji zaczęto stosować nylon.

Czytaj także: Opaski zaciskowe - spinając świat

Z jakich materiałów wykonuje się opaski zaciskowe?

Początkowo jak już wspominaliśmy, opaski kablowe produkowano z metalu. Metal jest niezwykle wytrzymałym materiałem, przez co takie trytytyki sprawdzały się świetnie tam, gdzie była potrzebna niezwykle wysoka wytrzymałość połączenia. W niektórych gałęziach przemysłu trytytki z metalu używa się do dzisiaj. Jednak trytyki najczęściej powstają z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Dużą popularnością cieszą się te wykonane z nylonu. Nylon to materiał stosunkowo elastyczny, dzięki czemu trytytki do kabli wykonane z tego materiału z powodzeniem nadadzą się do podwieszenia przewodów elektrycznych. Trytytki wykonuje się też między innymi z plastiku. Jak działają opaski zaciskowe? Jedna opaska kablowa łączy w sobie kilka mechanizmów. Jest jednocześnie obejmą, jak i zębatką. Jest z każdej strony inaczej zakończona, po jednej stronie zwęża się i kończy szpiczaście, natomiast końcówka z drugiej strony pozwala na wpięcie w nią szpiczastej strony przeciwnej.  Po włożeniu jednego końca w drugi zęby blokują możliwość cofnięcia się zapadki, przez co możliwe jest już tylko zaciskanie coraz mniejszej pętli. Dzięki temu trytytka nie może sama się rozpiąć.

Zastosowanie trytytek w praktyce

Trytki można stosować w wielu różnych sytuacjach. Najpowszechniej używa się ich do łączenia kabli, a także ich podwieszania czy przymocowywania do konkretnych elementów.  Można też podwiązać nimi rośliny lub zamocować za ich pomocą kołpaki samochodowe. Jednak trytyki mają też mniej oczywiste zastosowanie, mogą służyć jako kajdanki. Zimową porą można też zamontować trytyki na koła roweru. Dzięki temu przekształcimy nasze opony w opony zimowe i łatwiej będzie się nam poruszać po oblodzonych fragmentach trasy. Wytrzymałość trytytki jest bardzo duża, dlatego, że wykonane są z tworzywa sztucznego. Dzięki temu są także odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i różne temperatury. Dzięki tym wszystkim cechom sprawdzą się one praktycznie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest połączenie dwóch przedmiotów. Niezależnie od tego, czy będą używane na zewnątrz, czy wewnątrz. Na rynku dostępne też są trytytki wielokrotnego użytku, dzięki specjalnej konstrukcji można je spinać i rozpinać wielokrotnie. Czytaj także: Plastikowe opaski zaciskowe, czyli trytki do zadań specjalnych!

Gdzie kupować trytytki?

Dostępność opasek zaciskowych jest bardzo szeroka, kupimy je w marketach budowlanych, ale nie tylko. Można je nabyć także w sklepach z artykułami przemysłowymi i biurowymi. Oczywiście nikt nie będzie miał problemu z kupieniem ich przez Internet. Kupuje się je w opakowaniach zbiorczych najczęściej liczących po 100 sztuk. Popularność trytytek jest po części tak duża także dlatego, że są niezwykle tanie. W połączeniu z szerokim zastosowaniem czyni je to bardzo przydatnym i uniwersalnym narzędziem.

Czytaj także: 5 pytań i odpowiedzi - opaski zaciskowe

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz
Zgoda na pliki cookie