Jakie zastosowanie może mieć sznurek jutowy?
Jakie zastosowanie może mieć sznurek jutowy?

Co to jest sznurek jutowy? Jak wygląda?

Juta to włókno łodygowe. Produkuje się je właśnie z rośliny z rodzaju juta. Uprawiana jest ona głównie w Chinach i Pakistanie, a także innych państwa o gorącym klimacie.  Tkanina z niego wytworzona jest bardzo wytrzymała dzięki płóciennemu splotowi.  Kolor sznurka wytworzonego z jutro jest szarawy, złotawy albo brązowy. Jednak, jako że bardzo łatwo się barwi, w sprzedaży można spotkać go w wielu kolorach. Jest wytwarzany w 100% z roślin, jest to zatem materiał bardzo ekologiczny. Kiedyś był bardzo popularnym materiałem, potem trochę wyszedł z użycia, jednak od jakiegoś czasu przeżywa prawdziwy renesans. Nie małą rolę odgrywa w tym właśnie to, że jest przyjazny środowisku, ale też wytrzymały i wygląda bardzo estetycznie, dzięki czemu można tworzyć za jego pomocą ciekawe dekoracje.

Jak wykorzystać sznurek jutowy?

Sznurek jutowy ma bardzo wiele zastosowań. Obecnie bardzo popularne jest jego używanie w różnych celach dekoracyjnych. Będzie nadawał się zarówno jako sznurek do wieszania bombek świątecznych, jak i do związania prezentu. Można też za jego pomocą owinąć kable od lamp, aby prezentowały się dużo ładniej, czy też wyłożyć nim ramę lustra w łazience. Zatem jak wykorzystamy sznurek jutowy ozdobny, zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni. Jest to mocny sznurek, z powodzeniem więc można wiązać nim niemal wszystko, co przyjdzie nam do głowy. 

Oprócz zastosowań czysto dekoracyjnych ma też wiele innych, często wykorzystywany jest jako sznurek do archiwizacji, wiąże się nim akta dokumentów przeznaczone do przechowywania przez długi czas.

Dratwa szewska, bo tak czasem też jest zwany, jest też wykorzystywana jako sznurek wędliniarski.  Wiąże się nim produkty przeznaczone do wędzenia i gotowania. Jest ekologiczny i naturalny, a więc bezpieczny w kontakcie z żywnością, tak więc sznurek i kiełbasa to całkiem sensowne połączenie. 

Sznurek jutowy gruby oprócz zastosowań dekoracyjnych znajduje je także w wielu gałęziach przemysłu, jak chociażby w budownictwie, rolnictwie, transporcie, czy żegludze. Jest on gruby, a co tym idzie bardzo wytrzymały.

Czytaj także: Sznurki lniane i jutowe i ich zastosowanie.

5 pytań i odpowiedzi dotyczących sznurka jutowego

Mimo tego, że dratwa została wynaleziona bardzo dawno temu, to świetnie sprawdza się współcześnie. Przygotowaliśmy więc odpowiedzi na 5 najczęściej nasuwających się pytań związanych z tym rodzajem materiału.

Jak zabarwić sznurek jutowy?

Dratwa bardzo jest podatna na barwienie, dlatego nie ma problemów z nadaniem jej innego koloru. Najpierw oczywiście trzeba przygotować roztwór wody i barwnika w takim kolorze, jaki chcemy nadać sznurkowi. Następnie wystarczy włożyć sznurek do pojemnika z barwnikiem, potem go wyjąć, poczekać aż wyschnie i gotowe, mamy sznurek w wybranym przez siebie kolorze.

Jak zawiązać sznurek jutowy?

Wiąże się go jak każdy inny sznurek, jest dość gruby, więc dla nikogo nie powinno stanowić problemów zawiązanie go. Jest mniej elastyczny niż sznurki z innych tworzyw, dlatego też trudniej o to, żeby sam się rozwiązał. Jest mocny i wytrzymały, sprawdzi się więc w wielu zastosowaniach.

Jak zakończyć sznurek jutowy?

To zależy tylko i wyłącznie od dostępnych materiałów i naszego pomysłu. Jeśli chcemy, żeby wyglądał jak najbardziej naturalnie, najlepiej będzie użyć stopionego wosku i oblać nim końcówki sznurka.  Możemy jednak posiłkować się też tworzywami sztucznymi, obkleić jego końcówki taśmą klejącą albo zacisnąć na nim opaski termokurczliwe.

Jak usztywnić sznurek jutowy?

Tutaj świetnie sprawdzi się klej. Podobnie jak w przypadku barwienia tworzymy roztwór kleju z wodą. Po namoczeniu w nim sznurka wyciągamy go i odsączamy, używając do tego ręczników papierowych.  Później nadajemy mu pożądany kształt. Następnie  wystarczy już tylko poczekać, aż wyschnie, proces schnięcia możemy oczywiście przyspieszyć na przykład suszarką do włosów.

Jakie są rodzaje sznurka jutowego?

Sznurki różnią się od siebie kolorami, grubością, długością. Rodzajów jest bardzo dużo, a wybór odpowiedniego sznurka zależy tylko i wyłącznie od zastosowań, do jakich przyjdzie nam go używać. W sprzedaży można też spotkać biały sznurek jutowy, jednak nie jest on nieskazitelnie biały, gdyż juta trudno się bieli.

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz