5 pytań i odpowiedzi - opaski zaciskowe
5 pytań i odpowiedzi - opaski zaciskowe

Kto wynalazł opaski zaciskowe?

Opaski zaciskowe wynalazł Maurus C. Logan, pracownik firmy Thomas&Bett. Miało to miejsce w latach 50. XX wieku. Maurus był inżynierem a w firmie, która zajmowała się elektryką. Pewnego dnia odwiedzał służbowo fabrykę Boeniga. Tamtejsi pracownicy mocowali właśnie przewody elektryczne do kadłubów samolotów. Robili to przy pomocy sznurów pokrytych woskiem. Dzięki temu przewody były chronione przed przetarciem, było to jednak bardzo czasochłonne. Dlatego właśnie Maurus przeforsował w swojej firmie pomysł, aby wyprodukować coś, co pomoże rozwiązać problem mocowania kabli znacznie szybciej.  Na efekty nie trzeba było długo czekać, 28 czerwca przekazano  odpowiednie zgłoszenie do urzędu patentowego. Tak właśnie powstały opaski zaciskowe do kabli. Na początku produkowano je z metalu, dopiero później zaczęły powstawać opaski zaciskowe z tworzywa sztucznego.

Do czego stosuje się opaski zaciskowe?

Opaski zaciskowe mają bardzo dużo zastosowań. Oczywiście pierwotnie powstały jako opaski zaciskowe do mocowania przewodów w przemyśle lotniczym. Szybko jednak zyskały także w popularność w innych gałęziach przemysłu, a także w domowych zastosowaniach.  Istnieją różne rodzaje opasek zaciskowych.

·         Opaski zaciskowe do węży samochodowych. Produkuje się je z metalu i mają kształt pierścieni, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe i odporne na wszelkie uszkodzenia.

·         Opaski zaciskowe do węży hydraulicznych wyglądają tak samo, jak opaski do węży samochodowych i są tak naprawdę tym samym produktem, sprzedawanym jedynie pod inną nazwą. Podobnie sytuacja wygląda z czymś, co sprzedawane jest jako opaski zaciskowe do przewodów gumowych i opaski zaciskowe do przewodów paliwowych.

·         Opaski zaciskowe z tabliczką przędzą się wszędzie tam, gdzie chcemy na przykład opisać kable, które zostały nimi złączone. Szczególnie sprawdzi się to w fabrykach czy innych zakładach. Dzięki ich zastosowaniu łatwo będzie zidentyfikować, do której maszyny prowadzą lub co jest w konkretnych przewodach.

·         Opaski zaciskowe z zatrzaskiem swoje zastosowanie najczęściej znajdują jako zabezpieczenie i sprawienie, aby okablowanie było bardziej estetyczne i uporządkowane.  Stosuje się przy mocowaniu kabli do maszyn, sprzętów RTV i AGD, szaf sterowniczych czy w serwerowniach.

·         Opaski zaciskowe z mocowaniem niewiele różnią się od zwykłych opasek. Maja jednak jedną rzecz, która znacznie ułatwia jej montaż. Specjalny kołek na jednym z końców trytytki pozwala ją wkręcić w dowolne miejsce. Dzięki czemu opaska służy nie tylko do rozdzielania i segregowania kabli, ale także znacznie ułatwia ich mocowanie w niemal dowolnym miejscu. Ten rodzaj opasek sprzedawany jest także czasem jako opaski zaciskowe z kołkiem.

Jak widać zastosowań opasek, jak i samych rodzajów jest bardzo dużo.

 

Z jakich materiałów produkuje się opaski zaciskowe?

Najczęstszym materiałem, z jakiego powstają opaski, jest oczywiście tworzywo sztuczne, tego jest jednak sporo rodzajów. Opaski powstają między innymi  poliamidu, jest on odporny na działanie środków chemicznych, wytrzymuje skrajne wysokie i niskie temperatury i jest także bardzo wytrzymały. Opaski powstają też z polipropylenu, który ma podobne właściwości do poliamidu.  W przypadku kiedy wymagane jest, aby opaska wytrzymałą temperatury dochodzące do 150°C jako materiału do ich produkcji używa etylenu/tetrafluoroetylenu. Opaski z polieteroeteroketonu potrafią wytrzymać temperatury przekraczające 200°C

Jak założyć opaski zaciskowe?

Zasada działania opasek jest niezwykle prosta. Wystarczy włożyć jeden z końców opaski w ten, który zwęża się ku końcowi do drugiego końca, na którym umieszczona jest specjalna główka. I to w sumie tyle. Oczywiście, jeśli zaciśniemy opaskę za mocno, nie ma możliwości cofnięcia tego, dlatego trzeba to robić z dużą ostrożnością.

Jak zdjąć opaski zaciskowe?

Jedyne sposób to obcięcie opaski zaciskowej, chyba że akurat użyliśmy opaski zaciskowej wielokrotnego użycia. Wtedy połączenie możemy po prostu rozpiąć.

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz