Domy z tektury? Do czego służy tektura budowlana
Posted by      12/03/2020 12:00:00    Komentarze 0
Domy z tektury? Do czego służy tektura budowlana

Dom z tektury brzmi dość kuriozalnie, ale jest to coś, co istnieje naprawdę i nie chodzi to u zabawkowy domek z tektury dla dziecka. Choć tektura budowlana najczęściej odnosi się do całkiem czegoś innego, mianowicie do takiego rodzaju tektury, który służy do zabezpieczania różnych powierzchni podczas prac budowlano-remontowych.

Tektura lita i falista - jakiej tektury używa się w budownictwie?

Nie można powiedzieć, że w budownictwie używa się tylko jednego rodzaju tektury. Tektura lita to po prostu sklejone warstwy papiernicze. Ilość tych warstw warunkuje, do czego dany rodzaj tektury może być użyty. Natomiast tektura falista także składa się z kilku warstw, jednak pomiędzy zwykłymi warstwami jest także warstwa pofalowana. Tektura falista może być dwu-, trzy-, pięcio- a nawet siedmiowarstwowa. Zarówno jedna, jak i druga pełnią między innymi funkcje osłony. Nie można więc jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż w budownictwie zastosowanie mają obie tektury. Wszystko zależy od tego, do czego jest potrzebna. Choć pewnie niekiedy używa się danego rodzaju tektury tylko dlatego, że jest akurat pod ręką.

Dom z tektury - fakty i mity

Dom z kartonu naprawdę istnieje. Kilka lat temu takie rozwiązanie zaproponowała i z sukcesem zrealizowała holenderska firma Fiction Factory. Wiadomo, że recykling papieru to ekologiczne rozwiązanie i z takiej właśnie ekologicznej tektury powstałej z papieru jest zbudowany Wikkelhouse, bo tak nazywa się ten domek. Jedna warstwa tektury nie jest jakoś szczególnie wytrzymała. Jasne, sprawdzi się jako ochrona podczas remontu, ale żeby budować z tego dom już nie bardzo. Jednak 24 warstwy to co innego, właśnie z tektury o tylu warstwach powstaje wikklehouse. To gwarantuje, że będzie on po prostu niezwykle twardy, czyli wytrzymały i trwały. Oczywiście samo to nie wystarcza, aby nadawał się do mieszkania i można było wystawić go na skrajne warunki atmosferyczne, jakie panują na zewnątrz. Pokrywa się go specjalną powłoką klejową, która czyni go wodoodpornym. Dużą zaletą takiego domu jest to, że nie wymaga fundamentów. Sprzedawany jest w różnych wersjach, najtańsza 3-modułowa wersja kosztuje 30 000 euro. Firma sprzedała już 60 takich domów.

Do czego używana jest tektura budowlana

Tektura budowlana najczęściej swoje zastosowanie znajdę podczas różnych remontów i budów. Świetnie sprawdza się jako zabezpieczenie podłogi przed chlapiącą farbą czy odpadającym tynkiem. Najczęściej do tego wykorzystywań jest tektura lita sprzedawana w formie arkuszy lub rolek, w sklepach można ją znaleźć właśnie pod nazwą tektura budowlana. Cena takiej tektury jest niezwykle niska, dlatego cieszy się ona dużą popularnością. Kilkuwarstwowe tektury lite są niekiedy wykorzystywane jako jedna z warstw ścian, podłóg lub sufitów. Tektura falista ma niekiedy podobne zastosowanie ochronne w budownictwie, gdyż wersja jednowarstwowa sprzedawana w rolkach równie dobrze nadaje się jako osłona przed zniszczeniami i zabrudzeniami podczas remontu.

Czytaj także: Tektura falista, rodzaje i zastosowanie

Właściwości tektury budowlanej

Właśnie dzięki swoim właściwościom jest tak chętnie wykorzystywana w budownictwie. Jest przede wszystkim wytrzymała, lekka i tania, dzięki czemu skutecznie chroni różne powierzchnie w czasie remontu. Można z niej też zbudować ściany, gdyż cechuje się świetnymi właściwościami izolującymi w stosunku do ceny.

Cena i użyteczność tektury budowlanej

Właśnie dzięki swojej cenie, jest ona tak chętnie wybierana jako materiał zabezpieczający podczas remontu. Użyteczność tektury nie kończy się oczywiście na budownictwie. Tektura modelarska jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywana jest przez pasjonatów modelarstwa. Produkcja opakowań tekturowych to jedna z najpopularniejszych gałęzi branży związanej z tekturą, do produkcji opakowań w dużym stopniu wykorzystywana jest tektura ciągła. Zresztą użyteczność tektury jest bardzo szeroka, można z niej robić ozdoby, jak chociażby kominek z tektury na święta i wiele więcej.

Czytaj także: Papier falisty - rewolucja w opakowaniach

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz