Wełna drzewna - jak goli się drzewa?

Opublikowany przez      05/04/2020 12:00:00    Komentarze 0
Wełna drzewna - jak goli się drzewa?

Wełna drzewna jak sama nazwa wskazuje, nie wymaga do pozyskania żadnego zwierzęcia. Ma ona szerokie zastosowanie w budownictwie. Jest także stosowana przez dekoratorów wnętrz. Z powodzeniem zastępuję w wielu zastosowaniach styropian, czy wełnę mineralną.

Wełna drzewna - produkcja

Pozyskuje się ją z drzewa, a dokładnie z tarcicy, która powstaje podczas prac produkcyjnych w tartaku. Można zakupić ją w formie luźnego materiału sprzedawanego na litry, jak i w postaci płyty z wełny drzewnej lub mat. W tym drugim przypadku jest ona najpierw sklejona spoiwem poliolefinowym, a następnie sprasowana. Jako że pozyskuje się ją niejako przy okazji, do tego z drzewa, jest całkowicie przyjaznym środowisku i naturalnym produktem, co jest obecnie szczególnie ważne. W przeciwieństwie do styropianu jest to po prostu izolacja ekologiczna

Czytaj także: Wypełniacze do paczek, rodzaje i zastosowanie

Najważniejsze parametry wełny drzewnej

Wełna drzewna, zwana też inaczej watą drzewną jest przede wszystkim materiałem o świetnych właściwościach termicznych. Może posiadać pojemność cieplną blisko dwa razy większą od wełny mineralnej. Jest także świetnym materiałem do izolacji akustycznej. Nadaje się wykorzystania nawet jako izolacja w takich miejscach jak sale koncertowe, czy studia nagraniowe. Przy jej montażu nie jest konieczne stosowanie sprzętu ochrony osobistej, nie powoduje reakcji alergicznej, jest lekka, nie osiada w przeciwieństwie do wełny mineralnej, ma świetny stosunek jakości do ceny. Wełna drzewna zabezpiecza budynek przed działaniem grzybów i pleśni przez odprowadzanie gromadzącej się wilgoci wewnątrz budynku.

Wykorzystanie wełny drzewnej

Pierwsze co przychodzi na myśl, jeśli chodzi o wełnę drzewną to izolacja termiczna. Wełna drzewna dzięki swoim świetnym właściwościom izolacyjnym dobrze nadaje się jak materiał izolacyjny. Jest wykorzystywana na różne sposoby, zarówno do izolacji ścian i dachów. Używa się jej jednak także jako materiał pod panelami podłogowymi. Nadaje się też do uszczelnień w już istniejących budynkach. Wełna drzewna służy jednak nie tylko do ocieplania, ma także świetne właściwości izolacji akustycznej. Używana wiec jest do budowy sufitów podwieszanych, wypełnia się nią ściany w miejscach poddawanych dużym obciążeniom dźwiękowym. Wata drzewna sprawdzi się także do dekoracji wnętrz, można ozdobić nią ściany. Jednak nadaje się do wykorzystania nie tylko w branży remontowo-budowlanej.

Wypełniacz do paczek

Na rynku dostępne są różne wypełniacze do paczek. Jednak wełna drzewna zasługuje na szczególną uwagę. Jest bardzo lekka, dzięki czemu dodana do pudełka nie zwiększa znacząco jego wagi. Natomiast świetnie chroni jego zawartość. Można z powodzeniem użyć jej zamiast różnych folii z tworzyw sztucznych, jest także materiałem ekologicznym. Uchroni zawartość paczki nie tylko przez ewentualnym uszkodzeniem mechanicznym, ale sprawi też, że zawartość nie będzie luźno „latać” w pudełku. Dlatego właśnie wełna drzewna to świetny wypełniacz do kartonów i paczek. Często można też znaleźć ją w sklepach pod hasłem wełna drzewna do prezentów. Jest tak dlatego, że pełni ona nie tylko funkcję ochronną, ale i dekoracyjną. Świetnie nadaje się do jako wypełnienie pojemnika z butelką wina, czy jakimkolwiek innym prezentem.

Czytaj także: Torby papierowe, czyli zakupy w nurcie eko

Ekologiczna izolacja termiczna

Współcześnie stawia się na ekologię, budując dom czy remontując mieszkanie, wybiera się nie tylko materiały, które najlepiej spełniają swoje funkcje, ale także takie, które są ekologiczne. Oba te warunki spełnia wełna drzewna. Uzyskuje się ją jako pochodną przy produkcji drewna, jest produktem naturalnym. Dodatkowo świetne właściwości izolacyjne sprawiają, że to świetna i ekologiczna izolacja termiczna. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz czegoś do izolacji domu, czy do zapakowania prezentu warto zastanowić się, czy najlepszym rozwiązaniem nie będzie wełna drzewna. Gdzie kupić? Jest ona dostępna w wielu sklepach internetowych sprzedawana często na litry. Jest to wygodny i szybki sposób na jej zakup.

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz
Zgoda na pliki cookie