Tuleje tekturowe - ekonomia i użyteczność
Posted by      21/04/2020 07:47:30    Komentarze 0
Tuleje tekturowe - ekonomia i użyteczność

Papier jako tworzywo ma bardzo szerokie zastosowanie między innymi przez to, że można go formować w wiele różnych kształtów. Mimo że pojedyncza warstwa papieru nie jest zbyt wytrzymała, to kilka warstw potrafi stworzyć naprawdę wytrzymały materiał.

Czym charakteryzuje się tuleja papierowa?

Tuleje papierowe, bo tak też się je nazywa, jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z papieru. Ich koszt produkcji nie jest duży, dzięki czemu są dostępne dla każdego. Takie tuby kartonowe świetnie nadają się wiec na przykład jako opakowania, nie zwiększając przy tym znacząco kosztów wysyłki. Papier, jeśli stworzy się z niego produkt kilkuwarstwowy, jest materiałem niezwykle wytrzymałym i takie też są tuby tekturowe. Dzięki czemu świetnie nadają się jako ochrona dla różnych przedmiotów. Inną ich cecha jest to, że są lekkie, przez co nie tylko nie zwiększają znacząco masy przedmiotu, który zamierzamy w nich transportować, ale same są także łatwe w transporcie i przechowywaniu. Łatwość pakowania w nie różnych przedmiotów to ich kolejna zaleta.

Jak wybrać tuleje papierowe?

Wybór odpowiedniej tuby zależy przede wszystkim od tego, do czego jej zamierzamy używać. Jako tuby na plakat sprawdzą się takie ze specjalnym plastikowym zamknięciem, które nawet przy wielokrotnym użytkowaniu nie uszkodzi się.  Podobnej wielkości sprawdzą się także jako opakowania na prezent, na przykład alkohol lub kosmetyki. Oczywiście w takim przypadku możemy też wybrać tuleje z nadrukiem. Jednak producent tulei papierowych może sprzedawać swoje produkty nie tylko tym którzy zamierzają pakować w nie mapy, plakaty czy butelki z alkoholem.  Jeśli tuleja będzie wykorzystywana do budowy standu reklamowego warto wybrać taką o grubych ściankach, żeby cała konstrukcja była odpowiednio wytrzymała. Podobnie ma się sprawa z wysyłką przedmiotów. Wiadomo, że firmy kurierskie i poczta nie traktują przesyłek lekko, dlatego ważne jest, aby tuleja papierowa była wystarczającym zabezpieczaniem przed uszkodzeniem.

Do czego i jak stosować tuleje papierowe?

Tuleje tekturowe mają bardzo różnie zastosowanie. Przydadzą się studentom kierunków technicznych i artystycznych do przechowywania rysunków, obrazów i projektów. Sprawdzą się także jako pojemnik do transportu materiałów biurowych. Tuleja papierowa to także świetny sposób na opakowanie czegoś o okrągłym kształcie, uzyskujemy wtedy nie tylko ochronę, ale i nietuzinkowe opakowanie. Wykorzystuje się je także w branży budowlanej. Tak, odpowiedniej szerokości gilzy tekturowe mogą służyć jako element szalunku. Często używa się ich także do produkcji mebli albo specjalnych beczek, które służą do transportu materiałów sypkich.

Czytaj także: Tuby kartonowe, do czego je wykorzystać?

Gramatura i rodzaj papieru

Na rynku dostępne są różne tuleje tekturowe. Producent zawsze stara się zaoferować na swojej stronie internetowej jak najwięcej rodzajów tego produktu. Różnią się średnicą, długością, grubością, rodzajem papieru i gramaturą. Szeroki wybór pozwala wybrać dokładnie taką tuleję, jakiej potrzebujemy. Jakie jednak znaczenie ma gramatura papieru, z jakiego wyprodukowana jest tuba? Ano jest to dość istotne. Najprościej rzecz ujmując, im wyższa gramatura, tym bardziej wytrzymałe będzie opakowanie. Dosłownie gramatura to masa produktu papierniczego wyrażona w gramach na metr kwadratowy.  

Nadruki na tuleje papierowe i tuleje ozdobne

Coraz częściej tuleja papierowa jest wykorzystywana w celach dekoracyjnych. Można użyć jej jako opakowania na butelkę wina, kosmetyki, czy chociażby słodycze. Jednak zwykła szara tuba nikomu nie zaimponuje i może też po prostu się nie podobać. W takiej sytuacji najlepiej użyć tuby z nadrukiem. Na rynku dostępne są zarówno gotowe tuleje z nadrukami przeznaczonymi na różne okazje, chociażby święta. Można też jednak zdecydować się na personalizację i stworzyć jedyną w swoim rodzaju unikalną tubę. 

Czytaj także: Tuby kartonowe - cechy, podział i zastosowanie

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz