Metrologia - sztuka poprawnego mierzenia

Opublikowany przez      21/04/2020 07:48:12    Komentarze 0
Metrologia - sztuka poprawnego mierzenia

Metrologia być może brzmi podobnie do meteorologii, nie ma z nią jednak nic wspólnego. Ta pierwsza jest nauką o miarach, natomiast ta druga zajmuje się przewidywaniem pogody.  Mimo że mierzenie wydaje się sprawą prostą i niebudzącą wątpliwości, to jednak w rzeczywistości nie jest to wcale taka prosta rzecz.

Jak dobrać narzędzie pomiarowe

Przede wszystkim, zanim zabierzemy się za jakiekolwiek pomiary, trzeba dobrać do tego odpowiednie narzędzie. Musimy wiedzieć, co chcemy zmierzyć. Inny przyrząd przyda nam się, kiedy wymagana jest miara długości, czym innym zmierzymy szerokość kąta.  Kiedy już wymierzymy narzędzie, które służy do określania konkretnej wartości, na przykład długości, musimy sprawdzić, czy posiada ono odpowiedni zakres pomiaru.  Najprostszym przykładem może być tu linijka, mimo że mierzy długość, to nie pozwoli, żeby zmierzyć nią wysokość drzwi wejściowych w naszym mieszkaniu. No jasne, możemy przyłożyć ją kilkanaście razy, zaznaczając za każdym razem, gdzie skończyliśmy, ale nie o to chodzi.  Oprócz tego, że takie mierzenie jest po prostu niewygodne, to wiążę się także ryzykiem, które może spowodować błąd pomiaru, o czym zresztą wspomnimy za chwilę. Linijka sama w sobie nie jest złym narzędziem. Świetnie sprawdzi się na przykład, kiedy chcemy podać wymiary niewielkiej paczki kurierowi. Wszystko więc zależy od tego, co chcemy mierzyć.

Czytaj także: Maksymalne wymiary paczek kurierskich

Błąd pomiarowy względny i bezwzględny

Wyróżnia się właśnie takie błędy pomiarowe.  Błąd względny jest jaka sama nazwa wskazuje wyrażony w wartości względnej, czyli procentach lub promilach. Natomiast błąd bezwzględny to rzeczywista różnica pomiaru między wartością zmierzoną a rzeczywistą. Jednak najczęściej wartość rzeczywista nie jest znana. Błąd bezwzględny może wynikać z samej specyfiki używanego narzędzia, które ma określoną tolerancję błędu.

Najbardziej problematyczne pomiary życia codziennego

W codziennym życiu, mimo że tak tego nie nazywamy, często wykorzystujemy metrologię. Najczęściej oczywiście przydaje się miara długości. Potrzebna jest ona przy wysłaniu różnych przedmiotów kurierem lub pocztą. Chociażby, żeby ustalić, czy przygotowana przez nas przesyłka kwalifikuje się jako tako zwana mini paczka, za którą zapłacimy niższą cenę.  Dzieci często zastanawiają się, jak się zmierzyć, nierzadko też przy różnego rodzaj remontach potrzebujemy poznać wymiary jakichś elementów naszego mieszkania.  Jak zmierzyć drzwi, czy też jak zmierzyć rolety na okna to jedne z tych zadań, przed którymi stajemy najczęściej.  Poznajmy wiec odpowiedzi na te pytania.

Jak zmierzyć swoje wymiary?

Ta wiedza najczęściej przydaje się przy kupowaniu ubrań przez Internet, choć niekiedy chcemy po prostu zaspokoić swoją ciekawość.  W przypadku wzrostu najlepiej jest stanąć pod ścianą i zaznaczyć na niej wysokość, na jakiej znajduje się czubek naszej głowy. Następnie wystarczy użyć jakiejś miary, która jest wystarczająco długa. Do innych pomiarów własnego ciała przyda się elastyczny metr. Aby zmierzyć obwód określonej części ciała, trzeba po prostu owinąć wokół niej ten metr i sprawdzić jaką liczbę wskazuje w miejscu stykania się dwóch jego części.

Jak zmierzyć drzwi?

Wydawałoby się, że na tak postawione pytanie jest dość łatwo odpowiedzieć. Jednak rzeczywistość jest inna.  Czym innym są wymiary drzwi, a czym innym otworu na nie.  Konsekwencje zmierzenia nie tego, o co rzeczywiście chodzi, mogą być dla nas kosztowne, jeśli mierzymy drzwi w celu wymiany lub zamontowania nowych w świeżo wybudowanym domu czy mieszkaniu. Inne będą nie tylko wymiary drzwi i otworu na nie, ale także skrzydła drzwiowego z futryną, jak i bez.  Sam pomiar faktycznie, nie należy do skomplikowanych, jednak niezwykle ważne jest, aby ustalić, czego wymiary rzeczywiście potrzebujemy.

Jak wymierzyć rolety do okna?

W przypadku okien metoda pomiarowa zależy od rolet, jakie chcemy zainstalować.  Jeśli mają to by rolety mini i rolety w kasecie mierzymy samą szerokość szyby, natomiast wysokość razem z górną i dolną listwą. Jeśli zamierzamy zamontować roletę wolnowiszącą, konieczne jest zmierzenie szerokości wnęki okiennej i dodanie 4,5 cm. Natomiast wysokość mierzymy od punktu, gdzie będzie zawieszona na górze do parapetu lub podłogi na dole.

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz
Zgoda na pliki cookie