Czy dzięki reklamówkom papierowym świat poradzi sobie z plastikiem?

Posted by      06/05/2020 12:00:48    Komentarze 0
Czy dzięki reklamówkom papierowym świat poradzi sobie z plastikiem?

Era wszechobecnego plastiku chyba powoli dobiega końca. O szkodliwości produktów z tworzyw sztucznych mówią już nie tylko ekolodzy, ale i zwykli ludzie.  Coraz częściej sami świadomie rezygnujemy z plastikowych toreb i reklamówek jednorazowych na rzecz papierowych lub takich wielokrotnego użytku. Właśnie w ten nurt świetnie wpisują się reklamówki papierowe, które mogą zastępować reklamówki plastikowe.

Jak produkcja papieru wpływa na środowisko

W pierwszej chwili produkcja papieru kojarzy nam się z wycinaniem drzew i wyrządzaniem przez to ogromnych szkód środowiskowych. Dodatkowo produkcja wyrobów celulozowych wiązała się do niedawna z wypuszczaniem dużej ilości związków siarki do atmosfery.  Jednak współcześnie firmy produkujące papier dążą do tego, aby w jak najmniejszym stopniu oddziaływać na środowisko.  Postęp technologiczny pozwolił na ograniczenie ilości uwalnianych do atmosfery związków siarki. Odpady powstające przy produkcji artykułów papierniczych można w duży stopniu wykorzystać do otrzymywania energii. Dzięki czemu nie tylko nie wykorzystuje się innych zasobów, ale unika także składowania tych odpadów.  Zmiany w procesie produkcji pozwoliły także na ograniczenie szkodliwości ścieków powstających przy produkcji wyrobów celulozowych. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze dbanie o regularne zalesianie przez firmy zajmujące się produkcją papieru. To wszystko razem sprawia, że wpływ produkcji papieru na środowisko jest ograniczony do niezbędnego minimum.

Czytaj także: 5 zasad przy wyborze torby papierowej

Czy torby papierowe zastąpią plastikowe?

Znacznie szybszy rozkład papieru niż plastiku, duże możliwości recyklingowe to wszystko przemawia za tym, by reklamówki papierowe zastąpiły te z tworzywa sztucznego. Zresztą to już się dzieje. Coraz więcej sklepów wprowadza torebki papierowe zamiast plastikowych do pakowania pieczywa lub warzyw i owoców. Torby papierowe z nadrukiem świetnie zastępują torebki plastikowe jako opakowania prezentów. Co raz większa świadomość konsumentów w połączeniu z poczuciem odpowiedzialności przedsiębiorstw powoduje, że torebki plastikowe będą w coraz mniejszym użyciu. Oczywiście jest to proces, który będzie trwał wiele lat i pewnie całkowicie torebki plastikowe nigdy nie znikną, ale na pewno ich udział w rynku będzie coraz mniejszy.

Cechy torebek papierowych

Tą cechą, która pozwala zdobywać im tak szybko dużą popularność, jest oczywiście to, że są eko. Papier rozkłada się znacznie krócej niż plastik. To, w połączeniu z możliwością poddania go recyklingowi, czyni go produktem niemal idealnym. Torby papierowe wcale nie muszą być mniej wytrzymałe od tych z plastiku. Wystarczy, że to ich produkcji użyje się papieru o odpowiedniej wytrzymałości i z powodzeniem sprawdzą się na zakupach.  Papier ekologiczny brązowy nadaje się także do produkcji toreb na prezent. Jak zrobić torebkę na prezent wykorzystując do tego taką ze zwykłego szarego papieru? Wystarczy ją przyozdobić jakimiś gadżetami lub napisami własnego pomysłu. Takie opakowanie to nie tylko papier eko, ale także coś spersonalizowanego i unikalnego. 

Czytaj także: Torby papierowe - dlaczego warto je stosować?

Recykling papieru

Papier jest świetnym materiałem do recyklingu. Około jednej trzeciej europejskiej produkcji wyrobów papierniczych powstaje właśnie na bazie recyklingu. Sam recykling to kilkuetapowy proces. Zaczyna się go od rozwłóknienia papieru w specjalnej mieszance związków chemicznych i gorącej wody. Następnie mechaniczne usuwa się zanieczyszczenia i odbarwia go. Kolejnym etapem jest bielenie. Takiemu procesowi, bez utraty jakości, włókna celulozowe można poddać nawet czterokrotnie.

Ile trwa rozkład papieru w ziemi?

Wszystko zależy od sposobu produkcji, jaki był zastosowany przy konkretnym rodzaju artykułu papierniczego.  Znaczenie mają także warunki glebowe i środowiskowe. Jednak przyjmuje się, że czas rozkładu śmieci papierowych to około 6 miesięcy.  Szybko rozkładają się gazety, bo już w 6 tygodni, czy bilety komunikacyjne, które potrzebują tylko 3 miesięcy.

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz