Papier falisty - rewolucja w opakowaniach
Posted by      18/09/2020 07:14:00    Komentarze 0
Papier falisty - rewolucja w opakowaniach

Materiał zwany tekturą falistą jest jednym z najpopularniejszych aktualnie wykorzystywanych w handlu i gospodarce jako opakowanie produktu chroniące towar przed uszkodzeniem, pozwalający na wysyłkę wielu produktów w jednym opakowaniu, a przy tym tanim i szeroko dostępnym.

Czym jest papier falisty?

Tektura to najczęściej materiał wykonany z wyjątkowo wytrzymałej pulpy papierowej. Znany jest między innymi z opakowań artykułów spożywczych (np. Płatki śniadaniowe), ale również innych rzeczy codziennego użytku.

Tektura falista jest trochę innym materiałem, który składa się zazwyczaj z kilku warstw papieru - najczęściej są to trzy warstwy, gdzie zewnętrzne są gładkie, a wewnętrzna złożona w luźną harmonijkę. Dzięki takiej budowie właściwości tektury zmieniają się diametralnie: jest ona bardziej wytrzymała, lekka (świetny stosunek wagi do wytrzymałości), doskonale można nią zabezpieczyć towar, niedroga i przyjazna środowisku.

Czytaj także: Jak wybrać odpowiednią tekturę falistą?

Kto i kiedy wynalazł tekturę falistą?

Papier falisty opatentowano w roku 1856 w Anglii, jednak jego przeznaczenie było zgoła inne. Eleganckie, wysokie kapelusze i cylindry wymagały lekkiego, ale wytrzymałego materiału, który utrzymuje właściwy kształt nakrycia głowy. Dopiero po upływie 20 lat Albert Jones wpadł na pomysł, aby wykorzystać fakturę falistą jako sposób na zabezpieczenie delikatnych przedmiotów w transporcie – butelki i lampy naftowe. 

Pierwsza maszyna do produkcji kartonów w ilości hurtowej powstała w 1874 roku. W tym też roku Oliver Long dopracował pomysł Jonesa i umieścił gładki karton po obu stronach falistego, tym samym zyskując dużo mocniejszą i sztywniejszą konstrukcję.

Pudełko papierowe pojawiło się dopiero pod koniec XIX - wynalazł je drukarz Robert Gair. Początek XX wieku stał się bumem na opakowania z tektury falistej dzięki jej dużej dostępności.

Produkcja papieru falistego 

Tektura falista posiada w swoim składzie przede wszystkim włókna drzewne bądź makulaturę. Tekturnica wytwarza gładką, cienką masę, która następnie ulega pofalowaniu w wysokiej temperaturze z użyciem specjalnych cylindrów. Dwie warstwy linerów, gładkich zewnętrznych arkuszy, są przyklejane najczęściej klejem skrobiowym, a wszystko odbywa się w odpowiedniej do tego temperaturze. Kolejność przyklejenia warstw ma znaczenie – najpierw jest to ostra strona pofalowanej tekstury, następnie płaska.

Kolejny krok to nadanie odpowiedniego kształtu arkuszowi. Zaprogramowane ostrze wycina prawidłową formę kartonu według podanego wzoru, łącznie z wycięciem właściwych otworów. 

Nadawanie kartonowi miejsc, w których zostanie on zagięty, tak zwane bigowanie, jest ważne, aby stworzyć we właściwy sposób opakowanie.

W ostatnim etapie karton jest poddany kaszerowaniu - nakładaniu dodatkowej warstwy z odpowiednim, zaprojektowanym nadrukiem, co pozwala na dowolną grafikę.

Rodzaje fal w papierze falistym 

Wielkość, kształt fal w tekturze falistej jest zależne od tego, w jakim ciśnieniu pary wodnej zostało wyprodukowane, jak wysoka była temperatura oraz jak zostało wysuszone. Różne rodzaje papierów mają różne przeznaczenie i tak:  

 - Występują opakowania dwuwarstwowe, gdzie z jednej strony jest gładki karton, z drugiej falowany 
 - Karton trzywarstwowy z falistą warstwą środkową 
 - Więcej niż trzy warstwy, gruby i wytrzymały w różnej konfiguracji warstw 

Każdy z wariantów występuje w różnej grubości całego kartonu, jak również wymiary poszczególnych warstw może się różnić. Dlatego też opakowania z tektury falistej mają tak szerokie zastosowanie. 

 - Fala e – jedna z najpopularniejszych, spełnia rolę przy produktach typu odzież, kosmetyki, szkło czy ceramika 
 - Fala b - grubość 2,5 do 3 mm, gramatura ok. 450g/m2 – sprawdza się przy wysyłce cięższych produktów 
 - Fala c - grubość od 3 do 4 mm – najgrubsza trzywarstwowa tektura, która powinna wytrzymać obciążenie do 15-20 kg 
 - Fala eb – jedna z najgrubszych wykorzystywanych przy opakowaniach, gramatura 66g/m2 - pięciowarstwowa, powstają z niej tylko duże pudełka 
 - Fala bc – najmocniejsza z pięciu warstwowych, grubość od 6 do 7 mm – potrafi znieść obciążenie do 35 kg – sprawdzi się wysyłce dużego gabarytu 

Zastosowanie tektury falistej 

Jako łatwo dostępna, tektura falista sprawdzi się: 

 - Jako opakowanie - doskonały i jeden z najpopularniejszych materiałów w tym zakresie, elastyczność w kwestii koloru, kształtu i rozmiaru daje ogromne możliwości; doskonały stosunek wytrzymałości do ceny 
 - W trakcie przeprowadzki czy remontu – ochroni przewożone przedmioty, odporna na zgniecenie, więc sprawdzi się jako opakowanie na elektronikę czy szkło; uchroni również przed zabrudzeniem np. podłogi podczas malowania 
 - Podkład podłogowy w budownictwie – wycisza i izoluje 
 - Dzięki wytrzymałości do wykonania przedmiotów codziennego użytku - przy odrobinie wysiłku nawet meble! 

Czytaj także: Domy z tektury - do czego służy tektura budowlana

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz