Taśma dwustronna - królowa biur i nie tylko

Opublikowany przez      21/09/2020 04:44:00    Komentarze 0
Taśma dwustronna - królowa biur i nie tylko

Wyprodukowana z nośnika, takiego jak pianka, folia, siatka, włóknina czy flizelina, oraz kleju kauczukowego lub akrylowego, zabezpieczonego folią, taśmy dwustronne sprawdzą się w wielu przypadkach jako spoiwo łączące różne powierzchnie w wielu sytuacjach. Bardzo dobrze sprawdza się w biurach i szkołach, ale czy to jej jedyne zastosowanie?

Do czego służy taśma dwustronna? 

Różne rodzaje dwustronnej taśmy samoprzylepnej sprawdzą się w różnych momentach. Poza oczywistym wykorzystaniem w biurach, gdzie często widzi się dyspenser do taśmy, do łączenia różnych papierowych elementów, sprawdzi się również w budownictwie – przysłuży się przy montażu elementów wystroju, listew, czy wieszaków.

Znaczące zastosowanie znajduje w rękodziele czy tworzeniu opakowań, gdzie wymagane jest mocne, niewidoczne łączenie. Dodatkowo niezastąpiona będzie do klejenia ze sobą plandek i tkanin, a zdecydowanie sprawdzi się przy przyklejaniu wykładzin i dywanów. Taśmę wykonaną z miękkiej, dopasowującej się pianki wykorzystuje się również przy montażu rolet okiennych. 

Czytaj także: Taśma samoprzylepna i jej tajemnice

Cienka a gruba taśma klejąca 

Aby łączenie taśmą klejącą miało odpowiednie działanie, szerokość materiału musi być prawidłowo dobrana. Zbyt szeroki pasek będzie się marszczył i zawijał, co spowoduje, że zmniejszy się estetyka spojenia, ale również zostanie ono znacząco osłabione. Zbyt cienka taśma przygotowana do połączenia dwóch elementów nie zapewni odpowiednio mocnego łączenia, co spowoduje zerwanie przyklejanych przedmiotów.

Rodzaje taśm dwustronnych 

Wykonane z różnych materiałów, wykazują rozmaite możliwości wytrzymałościowe: 

       - Taśma foliowa – cienka, pokryta klejem kauczukowym lub akrylowym 

       - Taśma piankowa – na podstawie z polietylenu, dopasowuje się do powierzchni 

       - Taśma siatkowa - głównym materiałem jest siatka tkaninowa lub poliestrowa, jest znacząco odporna na zrywanie

       - Taśma akrylowa – typowo przemysłowa

       - Taśma montażowa - gruba, wyjątkowo mocna, wzmocniona siatką 

       - Taśmy pakowe – wykorzystywana w firmach kurierskich i przeprowadzkowych 

       - Taśma dwustronna mocna – bardzo wszechstronna i odporna na warunki zewnętrzne 

W zależności od potrzeb, taśma klejąca dwustronna może być kolorowa lub przezroczysta, aby ukryć fakt sklejenia dwóch przedmiotów. 

Zastosowanie różnych rodzajów taśm 

Najczęściej spotykana i najpopularniejsza jest przezroczysta, gdzie klej nałożono na folię. Sprawdza się najlepiej podczas montowania materiałów dekoracyjnych, opakowań oraz łączeniu wszelkiego rodzaju elementów papierowych, a także lekkich tkanin oraz tworzywa sztucznego. 

Taśma dwustronna piankowa, wykonana z elastycznego i wytrzymałego na temperaturę polietylenu, znajdzie zastosowanie przy klejeniu tworzywa sztucznego, szkła, metalu lub drewna. Zdecydowanie ułatwi montaż luster, listewek, wieszaków, a nawet paneli. Równie dobrze sprawdzi się na zewnątrz, przy montażu elementów np. na elewacji budynku. Niewątpliwą jej zaletą jest możliwość dopasowania się do powierzchni o rozmaitej fakturze. 

Taśma żelowa akrylowa, będzie niezastąpiona w miejscach, gdzie wymagane jest niewidoczne łączenie. Bardzo duża siła klejenia tej taśmy świetnie sprawdzi się przy łączeniu szkła czy tworzyw sztucznych o znacznej wadze. 

Jaka taśma jest najlepsza? 

Aby prawidłowo dobrać rodzaj taśmy samoprzylepnej, należy zwrócić uwagę na typ produktu, indywidualne parametry jak szerokość, zrywalność oraz cena. Ważnym jest, aby wybór spełniał oczekiwania wobec taśmy, ale nie przekraczał potrzeb użytkownika, gdyż przeinwestowanie prowadzi do niepotrzebnych większych kosztów.

Dobierając taśmę do konkretnego celu należy wziąć pod uwagę: 

       - Wymiary, w tym głównie szerokość - wpływa na jakość i siłę łączenia elementów 

       - Rozciągliwość oraz zrywalność - jest to cecha indywidualna dla każdego rodzaju taśmy, mocna taśma klejąca powinna mieć zrywalność na poziomie 0,41 kn/m i rozciągliwość 3,5 kn/m 

       - Cena – jest ściśle powiązana z innymi właściwościami, należy zwrócić uwagę, aby nie była zbyt wysoka, zwłaszcza, gdy taśma wykorzystywana jest w dużej ilości, a część innych parametrów nie ma większego znaczenia 

Czytaj także: Taśmy do spinania paczek, jak ich używać?

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz
Zgoda na pliki cookie