Pudełka papierowe do żywności - jak najbardziej!

Opublikowany przez      24/09/2020 04:03:07    Komentarze 0
Pudełka papierowe do żywności - jak najbardziej!

W branży spożywczej wykorzystywane są głównie opakowania kartonowe oraz z tworzyw sztucznych, od tych drugich coraz częściej odchodzi się na rzecz ekologicznego tekturowego pudła. Pudełka z papieru muszą być odpowiednio przygotowane z wysokiej jakości materiału, aby spełnić wymagania higieny żywności. 

Charakterystyka pudeł kartonowych 

Wykonane z tektury litej lub falistej, w zależności od potrzeb, są miękkie i giętkie chroniąc głównie przed zabrudzeniem i światłem (opakowania spożywcze) lub twarde i wytrzymałe na uderzenia, dzięki czemu zabezpieczają przed zniszczeniem swoją zawartość. Są produkowane w taki sposób, aby łatwo się go składało do użytku. 

Dzięki swoim właściwościom, pudełka kartonowe należą do jednych z najlepszych i najbardziej wszechstronnych:

   - Lekkie – ich masa stanowi niewielki odsetek masy produktu

   - Doskonale chronią przed światłem - promienie słoneczne mogą mieć niekorzystny wpływ na kolor, smak lub zapach produktu, mogą spowodować wytrącenie ważnych składników mineralnych i witamin, co prowadzi do obniżenia wartości produktu

   - Przyjazne dla środowiska - szybko się rozkładają i pozostaje z nich tylko naturalny odpad w postaci celulozy

   - Łatwe do przetransportowania - rozłożone opakowania zajmują bardzo mało miejsca 

Czytaj także: Utknięcie w kartonach czyli jak dokończyć przeprowadzkę

Zastosowywanie pudełek papierowych 

Wszechstronność wykorzystania tektury w produkcji opakowań pozwala na wykorzystanie ich w wielu aspektach życia. Przede wszystkim i najprawdopodobniej najczęściej, wykorzystywane są jako opakowania do transportu i magazynowania – w zakładach pracy duże kartony, ale również w domu. Różne rozmiary pozwalają na przechowywanie małych przedmiotów jak i tych bardzo dużych, które nie ulegną uszkodzeniu czy zakurzeniu.

Kolejnym ważnym zadaniem kartonów tekturowych jest pudło na produkty spożywcze, z którymi na co dzień spotykamy się w sklepach. Kolorowe nadruki przyciągają wzrok, a wewnątrz żywność chroniona jest przed światłem słonecznym.

Pudełka dekoracyjne znajduje się aktualnie prawie wszędzie, pakuje się w nie prezenty, ale też towary na półkach, również przedmioty codziennego użytku przechowuje się na półkach w opakowaniach kartonowych. Ich różnorodne wzory dadzą możliwość dopasowania do każdego wnętrza, a funkcjonalność pozwala na utrzymywanie porządku. Poza tym produkowane są w wielu wymiarach oraz kształtach.

Zalety pudełek papierowych w przemyśle gastronomicznym 

Pudełka tekturowe znalazły szerokie zastosowanie w gastronomii, w transporcie oraz przechowywaniu żywności. Tektura zabezpiecza żywność przewożoną od producentów, ale również z restauracji, barów do klienta, nie wyobrażamy sobie przecież pizzy w plastikowym opakowaniu. Zachowana w tym przypadku jest higiena, jak również temperatura posiłku. 

W hurtowniach żywności, np. owoce wymagają dostępu świeżego powietrza (chociaż są przechowywane w warunkach, które nie pozwalają na przedwczesne dojrzewanie) aby pozostać zdatnymi do sprzedaży zanim trafią do sklepów. Pudełko z tektury sprawdzi się w tym wypadku, gdyż nie zaszkodzi mu przebywanie w konkretnym mikroklimacie, nawet gdy jest to chłodne, wilgotne miejsce. 

Z czego są zrobione opakowania kartonowe przeznaczone do kontaktu z żywnością 

Do kontaktu z żywnością przeznaczone są kartony fasonowe, których najważniejszą cechą jest to, że nie wymagają taśmy klejącej do ich złożenia. Wytrzymałe, o niskiej wsiąkliwości, pozwalają na swobodne transportowanie jedzenia. Jednoczenie, jako że wykonane z papieru, opakowania na jedzenie pozwalają na utrzymanie temperatury posiłku przez dłuższy czas. 

Pudła fasonowe i ich zalety 

Jak już zostało to wspomniane, pudełka fasonowe nie wymagają sklejenia, aby go złożyć, są z tego tytułu bardzo ekologiczne. Posiadają skrzydełka oraz otworki zazębiające się i pasujące do siebie. Boczne ścianki podwójne są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo nadają się do ponownego wykorzystania. Idealnie sprawdzą się w transporcie (jest to świetny karton do wysyłki), są wykonywane w dowolnym kształcie i wymiarach.

Czytaj także: Torby papierowe czyli zakupy w nurcie eko

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz
Zgoda na pliki cookie