Szary papier - awangardowe pakowanie prezentów
Posted by      28/09/2020 08:00:57    Komentarze 0
Szary papier - awangardowe pakowanie prezentów

W dobie szerokiego zainteresowania niestandardowymi technikami zdobienia, chęci wyróżnienia się, prezenty opakowane w szary papier w sposób nie wyzywający zwrócą uwagę obdarowanego. Dawniej kolorowe papiery pakowe nie były dostępne, więc powrót do papieru szarego jest ukłonem w stronę minionych dekad. 

Krótka historia papieru 

Pierwsze próby wytwarzania materiału funkcjonującego jako pierwszy “papier” podejmowali Egipcjanie, którzy do jego pozyskania wykorzystali papirus. Przekładane w pionie i poziomie rozwinięte włókna tej “wodnej trawy” tworzyły mocną, zbitą strukturę. Następnie było to moczone w słonej wodzie pobieranej z Nilu, w którym to dodatkowo znajdował się wyjątkowy składnik - natron powstający w procesie krystalizacji sodu. Nadawał on znacznej wytrzymałości papirusowi, najstarsze istniejące pisma starożytnego Egiptu przetrwały nawet 4500 lat! 

Dalsze pomysły na papier, bardziej podobny do dzisiejszego, pojawiły się w Chinach, Podczas wytwarzania jedwabiu, całkiem przypadkiem pozyskano delikatny materiał zdatny do zapisów. Później wykorzystywano do tego łyko oraz len.

Sztuka wytwarzania papieru wędrowała szlakami handlowymi, trafiając około XV w. do Polski. 

Szary papier współcześnie 

W dzisiejszych czasach papier natron wykorzystywany jest inaczej. Wykonany z masy drzewnej lub makulatury, szary papier posiada naturalny, brązowy odcień. Bardzo mocny, odporny na rozdarcia, a przy tym jest w stanie skutecznie zabezpieczyć szklane rzeczy przed wyszczerbieniem. Występuje w swoim naturalnym odcieniu, ale również biały, który bardzo dobrze prezentuje się z na przykład ceramiką.

Papier jest produkowany również na znacznie większą skalę, dzięki wykorzystaniu maszyn. Proces powstawania papieru szarego jest dość prosty – włóknista masa, również pozyskana z makulatury, zostaje namoczona, oczyszczona i przemielona, aby uzyskać zdolność papiero twórczą. Pulpa wzbogacana jest o kleje czy wypełniacze, aby uzyskać prawidłową konsystencję. Następnie jest rozprasowana na wstęgi, a te są suszone. Ostatnim etapem jest wykrawanie konkretnej wielkości arkuszy bądź rolek po nawinięciu papieru.

Czytaj także: Szary papier pakowy - zastosowanie, rodzaje i cena

Zastosowanie szarego papieru 

Poza częstym aktualnie pakowaniem prezentów, papier szary wykorzystywany jest również w przemyśle i magazynowaniu. Gładkie arkusze idealnie sprawdzają się w roli przekładki pomiędzy towarem w kartonach czy na paletach, zapełnią każdą lukę w opakowaniach zbiorczych, dzięki czemu produkty nie ulegną uszkodzeniu.

W lakiernictwie papier wykazuje właściwości zabezpieczające przed zabrudzeniem niepożądanych powierzchni, a ekipy remontowo-budowlane zabezpieczają nim powierzchnie narażone na zachlapanie. Dzięki temu, że papier jest ekologiczny i tani, nie ma problemu z jego utylizacją czy toksycznością podczas zetknięcia z farbą lub tynkiem.

Atestowany papier eko jest wykorzystywany do owijania żywności, głównie tej sprzedawanej na wagę na stoiskach z mięsem czy serami - świetna alternatywa dla plastikowych opakowań czy woreczków. 

Rodzaje szarego papieru 

Na rynku dostępny jest szary papier w różnych szerokościach, często zawijany w rolki, które łatwiej się transportuje. Różni się on również gramaturą, więc zawinięty papier może się różnić wagą. Poza tym sprzedawany jest również w arkuszach. 

Aby uzyskać większą wytrzymałość na zabrudzenie lub odporność na wilgotność, można wykorzystać papier zabezpieczony z jednej strony folią. Bardzo skutecznie ukrywa zawartość przesyłki przed niepowołanymi osobami, zwłaszcza, gdy jest to towar wysokiej wartości. 

Pakowanie prezentu w papier pakowy 

Papier natron charakteryzuje się neutralnym wyglądem, dzięki czemu rodzaj ozdób można dobrać do konkretnej sytuacji. Zdecydowanie daje to pole do popisu osobom z artystyczną duszą.

Papier pakowy można zabezpieczyć na prezencie taśmą klejącą, dwustronną albo ozdobnym sznurkiem lub tasiemką, aby nie rozwinął się. Wygodnym w użyciu będzie również klej na gorąco.

Gdy już mamy zapakowany przedmiot warto dodać do niego jakiś tematyczny akcent – na Boże Narodzenie gałązka z choinki, na urodziny kolorowe konfetti i kokardka - każda okoliczność wiąże się z konkretnym symbolem, który elegancko przyozdobi szary papier pakowy

Czytaj także: Pakowanie trudnych prezentów - świąteczne metody na prezenty

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz