Opaski zaciskowe plastikowe - spinając świat
Opaski zaciskowe plastikowe - spinając świat

Źródło obrazka: By Tomasz Sienicki [user: tsca, mail: tomasz.sienicki at gmail.com] - Photograph by Tomasz Sienicki (Own work), CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28070430

Nazwa trytytki plastikowe, czy raps znana jest chyba każdemu - opaski zaciskowe plastikowe ze względu na swoją wytrzymałość i wszechstronność są idealną pomocą aby coś umocować, połączyć. Podstawowym jej celem jest spinanie kabli elektrycznych. Pomysłowość ludzka jednak nie zna granic i można je znaleźć np. w ogrodzie czy budownictwie - są w stanie wytrzymać nawet do 45 kg obciążenia. 

Co to są opaski zaciskowe? 

Znane pod wieloma nazwami, funkcjonują w handlu jako opaski zaciskowe. Jest to przedmiot codziennego użytku stosowany do mocowania i spinania ze sobą różnych elementów. Stosowane również w przemyśle ze względu na swoją wszechstronność i wytrzymałość. Wykonane z różnych materiałów, dopasowanych do użytkowania, sprawdzają się w każdych warunkach.

Do czego służą opaski zaciskowe? 

Dzięki swojej wszechstronności, plastikowe opaski zaciskowe są używane w bardzo różny sposób. Ich przeznaczeniem jednak było głównie spinanie kabli, poza tym służą jako prowizoryczne kajdanki zaciskane na nadgarstkach. Są również takie, które są produkowane specjalnie po to, aby spinać nimi kołpaki w samochodach.

Opaski zaciskowe metalowe sprawdzają się w budownictwie - dzięki nim jesteśmy wstanie połączyć dwa elementy, które nie będą mieć możliwości poruszania się, co daje świetną stabilność.

Znowuż plastikowe opaski samozaciskowe są w stanie pracować nawet w bardzo wysokiej i niskiej temperaturze, doskonale sprawdzają się w przemyśle. Unoszą się również w wodzie i zdają egzamin w np. oczyszczalniach ścieków. 

Czytaj także: 5 pytań i odpowiedzi - opaski zaciskowe

Budowa opaski zaciskowej 

Z jednej strony zakończone są zwężeniem, które ułatwia przewlekanie, a z drugiej strony główka służąca do zapinania trytytki. Końcówka umieszczona w główce blokuje się na kolejnych zębach - bez trudu się ją wsuwa, jednak wysunięcie wiąże się z uszkodzeniem mechanizmu. Samoistnie nie jest w stanie się rozpiąć, pętla może być tylko i wyłącznie zaciskana. 

Opaski zaciskowe ślimakowe można otworzyć bez uszkodzenia – wystarczy podważyć w główce ząbki i delikatnie wysunąć. W przypadku rapsów z tworzyw sztucznych może to powodować pogorszenie działania, gdyż cały mechanizm jest naruszony.

Z czego się wykonuje opaski zaciskowe? 

Opaski trytytki wykonywane są ze stali i głównie wykorzystywane w takim wydaniu w przemyśle. Wyprodukowane ze stali nierdzewnej, są bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych, a ich właściwości spajające pozwalają na spinanie nawet ciężkich elementów i zapobiegają ich przesuwaniu.

Metalowe zaciski są podzielone ze względu na jakość wykonania: 

   - W1 – wysoka jakościowo stal, galwanizowana i ocynkowana

   - W2 – stal chromowana lub ocynkowana, bardziej odporna niż W1

   - W4 – stal nierdzewna najwyższej jakości, często chromowo-niklowa

   - W5 - wykazują kwasoodporność, najbardziej wytrzymała 

Opaski posiadają również różne normy bezpieczeństwa, które gwarantują, że użycie ich w konkretnych okolicznościach nie zakończy się fiasko.

Opaski zaciskowe są wytwarzane również z tworzyw sztucznych, które są zdecydowanie lżejsze od swoich metalowych odpowiedników. Są jednak równie wytrzymałe, tylko stworzone do innych celów, na przykład opaski do kabli. Dzięki tańszemu materiałowi znajdują zastosowanie nawet w gospodarstwach domowych.

Wykonane z poliamidu 6.6 (nylon 6.6), w zależności od potrzeb są wzbogacane składowo do uzyskania odpowiednich właściwości. Konkretne stopy potrafią wytrzymywać wysokie temperatury, jak i bardzo niskie bez zmian w działaniu. Unoszą się również na wodzie, co daje im szersze zastosowanie niż metalowych. 

Zalety opasek zaciskowych 

Niewątpliwie opaski zaciskowe mają wiele zalet, wykorzystywane na co dzień czy w przemyśle, pozwalają na dużą dowolność użytkową. Ich wszechstronność i możliwości nie ograniczają w żaden sposób ich wykorzystania, a przydać się mogą w najmniej oczekiwanej sytuacji. Warto mieć je pod ręką podczas domowych prac, zawsze może ich brakować w krytycznej sytuacji w aucie, a na pewno spotkamy się z nimi w pracy – czy to z metalowymi czy z plastikowymi. I chodź niewielkie, mogą czasem “uratować życie”.

Czytaj także: Plastikowe opaski zaciskowe, czyli trytki do zadań specjalnych

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz