Taśmy do bandowania - dodatkowe zabezpieczenie ładunku

Opublikowany przez      05/10/2020 07:02:22    Komentarze 0
Taśmy do bandowania - dodatkowe zabezpieczenie ładunku

Źródło obrazka: By Webi174 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81634070

Zwykłą paczkę wysyłamy najczęściej zaklejoną taśmą klejącą i jest to wystarczające, aby była bezpieczna. W przypadku jednak cięższych przesyłek jest ona zbyt słaba i wtedy potrzebne są pasy wiążące bądź mocne taśmy do bandowania. Z reguły wymaga to używania zapinek wykonywanych z różnych materiałów, napinacza czy paskowacza, który pozwoli na odpowiednie napięcie taśm.

Taśmy spinające są nieodzownym elementem większości firm transportowych ze względu na wytrzymałość. Niezależnie od materiału wykonania, zrewolucjonizowały metody transportu na całym świecie

Czym jest taśma do bandowania 

Taśma spinająca to specjalistyczny produkt przeznaczone do ręcznego oraz maszynowego spinania i opasywania różnych przedmiotów. Wykonane z włókien sztucznych, są bardziej praktyczne i skuteczniejsze niż stalowe. Są lekkie, łatwe w użyciu, ale również odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Dostępne są w różnych szerokościach, kolorach i grubościach, więc można ją bez problemu dobrać do rodzaju ładunku. Odporne na wilgoć, na wahanie temperatury oraz na promieniowanie UV, stanowią solidne zabezpieczenie opakowania przy stosunkowo szybkim i łatwym wykonaniu. Zapięta taśma do pakowania sprawdzi się również jako uchwyt, a wykorzystana taśma może zostać poddana recyklingowi. 

Czytaj także: Taśmy do spinania paczek - jak ich używać?

Czym jest bandowanie 

Cały proces spinania elementów, z pomocą zapinek wykonanych z plastiku, blachy lub drutu (wybór zapinek uzależniony jest od wagi i wymiarów przesyłki), napinaczy czy paskowaczy nazywany jest bandowaniem. Pozwala to na bezpieczne spinanie i rozpinanie ładunku, łatwy proces opasywania bez konieczności używania drogich narzędzi, zachowanie ładunku bez uszkodzeń czy przebarwień oraz na stałe napięcie taśmy, bez przesuwania i przecierania. Najczęściej taśmy wykonywane są z polipropylenu lub poliestru - są one wytrzymałe oraz łatwe do wytworzenia, a poza tym są ekologiczne i możliwe do ponownego przetworzenia.

Zastosowanie taśm do bandowania 

Najczęściej są one stosowane w sklepach, hurtowniach, magazynach, gdzie towar jest pakowany do wysyłki. Bardzo dobrze spisują się przy przesyłkach o dużej wadze i gabarycie, a także przy ładunkach paletowych. Znajdują zastosowanie również w przemyśle i przede wszystkim w transporcie - spinają zwykłe paczki i calutkie palety. Często spotyka się je w przemyśle budowlanym, czy poligrafii, gdzie świetnie się sprawdzą do spinania plików gazet. Użytkowane w domu do przeprowadzki lub uporządkowania piwnicy czy strychu. Dzięki swojej niezwykłej wytrzymałości, a przy tym niewysokiej cenie, taśmy spinające znajdują coraz to nowsze zastosowania. 

Taśmy polipropylenowe typu PP 

Dzięki niskiemu kosztowi pozyskania, użycie taśm polipropylenowych jest wydajne i łatwe, szeroko dostępne. Najczęściej sprawdza się do spinania towaru na paletach lub przesyłek mniejszego gabarytu. Świetnie zabezpiecza ładunek ze względu na wysoką wytrzymałość. Jej wysoka dostępność sprawia, że jest jedną z najczęściej spotykanych w przemyśle. 

Taśmy spinające typu PP dostępne są w wielu szerokościach, od 5 do 19 mm, w różnej grubości i kolorystyce. Używane są do ochrony produktów od kilku do kilkuset kilogramów. Taśmy do bindowania najczęściej spinają opakowania kartonowe, elementy drewniane, profile plastikowe i metalowe, ale również stabilizują elementy na paletach. Stosowane w automatach pakujących i ręcznych urządzeniach spinających, takie jak napinacz do taśmy. 

Taśmy poliestrowe typu WG 

Taśmy typu GW lub WG, z tak zwanego poliestru miękkiego, podobnie jak polipropylenowe, znajdują zastosowanie w transporcie, mocowaniu ładunków, są wyjątkowo wytrzymałe i wszechstronne w użyciu.

Poliester wykazuje bardzo dużą odporność na oddziaływanie czynników chemicznych oraz atmosferycznych, nie traci właściwości w wysokiej temperaturze, pod wpływem promieni UV czy wilgotności. Stosowany jest najczęściej w belownicach, do zabezpieczania palet. Taśmy poliestrowe spinać można tylko i wyłącznie za pomocą zapinek drucianych. Występują w różnych rozmiarach i różnią się od siebie wytrzymałością.

Czytaj także: Bezpieczna przesyłka czyli jaka?

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz
Zgoda na pliki cookie