
W dobie wzmożonego konsumpcjonizmu ilość zużywanych opakowań jednorazowych jest zatrważająca, Przy takim natłoku śmieci w niedługim czasie zabraknie miejsc do ich składowania. Jedynym ratunkiem z takiej sytuacji jest edukacja społeczeństwa w zakresie jak segregować śmieci. Nie jest to takie proste – nie wszystkie plastikowe odpady ulegają recyklingowi, a często prawidłowa segregacja bywa mylna. W tym wszystkim pomagają równe kolory pojemników i worków na śmieci.
Jak segregować odpady?
Aby prawidłowo segregować odpady najważniejsza jest znajomość oznaczeń na opakowaniach oraz materiał, z którego zostały wykonane. Równie ważna jest znajomość kolorów, w których powinny znaleźć się odpowiednie odpady:
- Niebieski – jest to pojemnik na papier, tekturę oraz makulaturę. Nie wrzuca się do nich papierów pokrytych tworzywem sztucznym, lakierowanych czy laminowanych, a z często spotykanych ręczników papierowych i chusteczek higienicznych
- Zielony – pojemnik przeznaczony na szkło (butelki po napojach i słoiki po żywności i kosmetykach) - nie zalicza się do niego ceramika, porcelana, lustra i szyby. Nie należy wrzucać do niego szklanych opakowań po lekach, rozpuszczalnikach i olejach, zniczy z resztkami wosku, żarówek, świetlówek i reflektorów
- Żółty - metale i tworzywa sztuczne (plastik, metal, styropian) – przeznaczone na elementy metalowe oraz plastikowe, tak popularne w naszych gospodarstwach domowych. Nie należy do nich wrzucać amunicji, baterii, butli gazowych, opakowań pod ciśnieniem, plastikowych, tłustych opakowań, zabawek, płyt CD lub DVD, zużytego sprzętu elektronicznego.
- Brązowy - bio – pojemnik na elementy takie jak części roślin, fusy, owoce, skorupki jaj, słoma, siano, trociny, warzywa, zepsute owoce/warzywa. Nie wrzuca się do nich drewna impregnowanego, kości i wytworów odzwierzęcych, również odchodów, kurzu z odkurzacza, popiołu, oleju jadalnego, płyt wiórowych czy pilśniowych, ziemi i kamieni.
- Czarny - odpady zmieszane – wszystkie te, które nie zostaną poddane recyklingowi. Trafiają tutaj śmieci, które nie mogą być zaliczone do żadnej z powyższych kategorii.
Czytaj także: Jakie rodzaje tworzyw sztucznych są nieszkodliwe?
Rodzaje pojemników na odpady
Śmietniki do segregacji dzielą się kolorystycznie, występują w różnych rozmiarach, w zależności od potrzeb. Niebieski kosz przeznaczony jest na papier, zielony na szkło, metale i plastik znajdują się w żółtym, bioodpady są w brązowym, a odpady zmieszane w czarnych lub oliwkowych, w zależności od odbiorcy.
Pojemnik na tworzywa i metale
Żółty śmietnik, pojemnik na plastik, informuje nas o możliwości wrzucenia do niego elementów metalowych lub wykonanych z tworzyw sztucznych. Wymagane jest, aby opakowania po żywności lub kosmetykach były opróżnione, ale nie ma potrzeby mycia ich. Warto zdjąć z opakowania etykiety z folii termokurczliwej, w miarę możliwości. Koperty z folią bąbelkową należy rozdzielać na cześć papierową (do kosza na papier) i plastikową. Aluminiowe wieczka powinny być odczepione, nawet jeśli pojemnik również trafi do tego kubła. Butelki powinni być zgniecione i z odkręconą nakrętką.
Czego należy unikać
Zdecydowanie należy unikać pomyłek w zakresie segregacji. Daje to możliwość uzyskania najwyższej jakości materiału już przetworzonego. Bezwzględnie do odpowiedniego pojemnika powinny trafiać baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po chemikaliach, zużyty sprzęt RTV i AGD. Oddaje się je w specjalnie wyznaczonych punktach odbioru.
Co się stanie w razie pomyłki?
Wiadomo, że pomyłki w segregacji zdarzają się najlepszym, czasem wynikają z niewiedzy, a czasem niedbalstwa. Jednak duże chęci są lepsze niż ich kompletny brak. Warto nabywać świadomość podziału odpadów i recyklingu, gdyż nieprawidłowe zapełnianie koszy może zakończyć się znacznie wyższymi opłatami za ich wywóz lub odpady nie zostaną odebrane wcale. Ostatni przypadek może być problematyczny, zwłaszcza w sytuacji, gdy śmietnik ustawiony jest na osiedlu domów piętrowych a pojemnik jest wspólnym.
Zwróćmy uwagę na świadomość społeczną w zakresie segregacji śmieci, a jesteśmy w stanie wesprzeć środowisko naszej planety, a tym samym unikniemy nieprzyjemności. Pamiętajmy, że dbając o ekologię, dbamy o przyszłość naszych dzieci.
Czytaj także: Czy dzięki reklamówkom papierowym świat poradzi sobie z plastikiem
Folia stretch 3kg bezbarwna 23my (2,7 kg netto/300g tuleja)
Folia stretch 1.5kg bezbarwny 23my (1,2 kg netto/300g tuleja)