Jakie rodzaje tworzyw sztucznych są nieszkodliwe?

Opublikowany przez      22/09/2020 10:20:13    Komentarze 0
 Jakie rodzaje tworzyw sztucznych są nieszkodliwe?

Ogromna liczba konsumentów, którzy chcą kupować towary w wygodnych i łatwo dostępnych opakowaniach powoduje, że producenci poszukują coraz to nowych rozwiązań. Plastik bezpieczny dla zdrowia, a przy tym ulegający rozpadowi w krótkim czasie byłby spełnieniem oczekiwań z każdej strony. 

Rodzaje plastiku

Rodzajów plastiku jest bardzo wiele i każdy ma inne możliwości: 

   - PET 01 - najczęściej używany, wykorzystywany do produkcji butelek na wodę. Lekki, może być przezroczysty, szybko stał się konkurencją dla szkła - transport jest zdecydowanie wygodniejszy i łatwiejszy. Nie może być wykorzystany ponownie, myty, wystawiony na działanie wysokiej temperatury czy słońca.

   - HDPE 02 - uważany za najbezpieczniejszy dla zdrowia, wykorzystywany do produkcji zabawek dla dzieci zawierających tworzywa sztuczne. Mniej popularny niż PET, jednak zyskuje na popularności. Poddawany recyklingowi ze względu na wyższą wartość

   - PVC 03 – stosowany najczęściej w budownictwie. Nie jest bezpieczny, może wytwarzać toksyny i nie powinien mieć kontaktu ze spożywką. W trakcie spalania może wydzielać groźne dla zdrowia dioksyny

   - LDPE 04 – przeznaczony do produkcji folii, do pakowania żywności również. Bezpieczny, może być wykorzystany powtórnie, ale nie może być wystawiony na działanie wysokich temperatur.

   - PP 05 – bezpieczne tworzywo, produkowane z niego są korki do butelek, opakowania do soczewek kontaktowych. Również w budowlance, produkuje się z niego rury i izolacje przewodów elektrycznych.

   - PS 06 – popularny styropian. Pod wpływem ciepła lub kwaśnych substancji styren w nim zawarty przedostaje się do pokarmu. Może zaburzać pracę układu nerwowego, może wywoływać depresję. Zabrudzony nie podlega recyklingowi.

   - OTHER 07 – do tej grupy zalicza się całą resztę tworzyw. Są one niebezpieczne w kontakcie z żywnością. Zawiera też bioplastiki, które są bezpieczne i podlegają recyklingowi. Grupa ta jest tak bardzo mieszana w zakresie składu, że nie jest brana pod uwagę jeśli chodzi o recykling – nikt nie jest w stanie rozróżnić z jakim rodzajem ma do czynienia, przez co nie ma możliwości jego segregacji. 

Czytaj także: Czy dzięki reklamówkom papierowym świat poradzi sobie z plastikiem?

Zastosowania danych rodzajów plastików

Poszczególne rodzaje plastiku wykorzystuje się w codziennym życiu prawie wszędzie. Aby odróżnić go od siebie należy znaleźć oznaczenia cyfrowe najczęściej na spodzie. Część z nich może mieć swobodny kontakt z żywnością (HDPE i LDPE), a inne nie powinny stykać się z jedzeniem, aby nie szkodzić konsumentom. Tak czy inaczej lepiej poszukiwać alternatyw dla plastikowych opakowań, gdyż recyklingowi ulegają tylko nieliczne.

Plastiki bezpieczne

Do plastików niemal zupełnie bezpiecznych w użytku należy HDPE, LDPE czy PP, jednak ich prawidłowe właściwości mogą zostać zaburzone poprzez działanie czynników zewnętrznych. Informacje zawarte na etykietach produktów często mówią o sposobie przechowywania – jest on ważny w szczególności dla opakowań, które na działanie promieni słonecznych mogą zareagować zmianą składu i tym samym wpłynie to na ich toksyczność. Ważnym jest, aby opakowania plastikowe pozostawiać na ostatnim miejscu, jeżeli istnieją dla niego alternatywy. 

Tworzywa których należy unikać

Spośród tworzyw plastikowych należy bezwzględnie unikać PVC, PS oraz OTHER. Ich skład może być niebezpieczny dla zdrowia, długoterminowo przyczyniać się do problemów z układem nerwowym i depresją. Odchodzenie od tworzyw sztucznych na rzecz innych materiałów przyczynia się nie tylko do utrzymania swojego organizmu w dobrym zdrowiu, ale również ułatwia recykling i zmniejsza ilość śmieci lądujących na wysypiskach. 

Jak unikać plastiku 

Aby unikać jak największej ilości plastiku należy przede wszystkim rezygnować z opakowań z tego materiału. Są one bardzo popularne, jednak da się je zastąpić na przykład podczas pakowania owoców lub warzyw – zamiast w plastik, wystarczy mieć miękką torbę wielorazowego użytku bądź bawełnianą siatkę. Zmniejszy to ilość wytwarzanych odpadów, a nam pozwoli cieszyć się dobrym zdrowiem przez wiele lat z dala od konsekwencji użytkowania plastiku. 

Czytaj także: Jak sortować odpady foliowe?

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz
Zgoda na pliki cookie