Karteczki samoprzylepne - wynalazek który zmienił świat
Karteczki samoprzylepne - wynalazek który zmienił świat

Któż z nas chociaż raz nie użył kolorowych karteczek samoprzylepnych aby zanotować listę zakupów, przypomnienie, czy zaznaczyć notatki w książce. Sukces tych prostokątnych papierków zależny był od przypadkowego odkrycia i spełnienia irytującej potrzeby. Do dnia dzisiejszego mają szerokie zastosowanie w biurach, urzędach i gospodarstwie domowym. 

Wszystko zaczęło się od przypadku

Podstawą powstania karteczek był wyjątkowo słabo trzymający klej. Przez przypadek został on wynaleziony pod koniec lat 60. w laboratorium firmy 3M. Doktor Spencer Silver specjalizował się w pozyskiwaniu nowych, wytrzymalszych klejów. Tym razem nie wyszło mu to najlepiej, pozyskał wyjątkowo słaby klej. Długi czas szukano dla niego zadania, ale dopiero w 1974 udało się znaleźć takie, które zmieniło podejście do notatek.

Arthur Fry podczas próby chóru, doznał olśnienia, gdyż zakładki, których używał do oznaczania stron w śpiewniku ciągle się przemieszczały. Potrzebował czegoś, co można tymczasowo przykleić. Wpadł na pomysł wykorzystania kleju Silvera i przetestował swój pomysł. Było to rozwiązanie idealne. Niedługo po tym biuro wypełniło się żółtymi karteczkami poprzyklejanymi wszędzie. Kolor papieru był również przypadkowy, pod ręką był bloczek z kartkami tylko w takim odcieniu.

Czytaj także: Dziurkacz i zszywacz - podstawowe wyposażenie biura

Pierwsze kroki żółtych karteczek

W 1977 roku pojawiły się pierwsze wyprodukowane tekturowe karteczki biurowe na rynku. Zaczęto od czterech miast, jednak zainteresowanie było znikome. Porażka pchnęła firmę dalej, nie poddali się w swoim pomyśle. Przede wszystkim zmieniono nazwę z Press’n Peel na bardziej chwytliwą Post-In. Był to strzał w dziesiątkę i aż 94% klientów znalazło niejedno zastosowanie dla karteczek i jest zdecydowana kupić więcej. Od 1979 3M zaczęło sprzedaż w USA, później Kanadzie i Europie. Do dnia dzisiejszego to jeden z lepiej sprzedających się produktów firmy 3M. 

40 lat później

Patent na karteczki wygasł w latach 90, jednak firma nadal się rozwija: 

   - W roku 2003 wprowadzili karteczki z nieco mocniejszym klejem

   - W roku 2018 wersję Extreme, które można przyklejać również do chropowatych powierzchni

   - Pojawiły się też większe karteczki – BigPad 

Aktualnie 3M posiada w swojej ofercie ponad 4000 produktów! 

Jak działają karteczki samoprzylepne

Aby zrozumieć fenomen przyklejanych karteczek, trzeba zwrócić uwagę na klej. Standardowe kleje mają bardzo drobne cząsteczki, które jednolicie się łączą i bardzo silnie spajają połączone elementy. Dlatego też tak ciężko jest je rozkleić bez uszkodzeń lub resztek kleju.

Cząsteczki słabych klejów są znacznie większe i ich łączenie jest zdecydowanie słabsze, a klej pozostaje na powierzchni, na którą został naniesiony.

Innym produktem, który korzysta z tego rodzaju kleju jest taśma malarska.

Karteczki przyszłości 

Dzisiejsze technologie pozwalają na uzyskanie karteczek o znacznie lepszych i większych możliwościach. Wiele osób korzysta z nich w fazie opracowywania pomysłów, czy sortowaniu myśli.

Grupa Estończyków postanowiła wprowadzić karteczki samoprzylepne w XXI wiek. Opracowali prototyp karteczek, które wykorzystują elektrostatykę do przyczepiania się, a nie klasyczny klej. Karteczki te występują w różnych wielkościach, duże i małe, poza standardowymi 76x76 mm. Rozmiary są bardziej prostokątne co pozwala na łatwiejsze zapisywanie słów. Są one tylko nieznacznie droższe od klasycznych karteczek Post-it.

Karteczki ochrzczone nazwą Tesla Amazing, wydają się nie być wykonane z papieru a z bardzo cienkiej folii pokrytej niewielką ilością kolorowej farby. Są ładnie zapakowane, a pisze się po nich zdecydowanie lepiej. Po drugiej stronie karteczki posiadają białą powierzchnię, która świetnie przylega do każdej powierzchni.

Tesla Amazing mogą sprawiać wrażenie takich, które są możliwe do wielokrotnego użytku. Niestety, bardzo szybko się brudzą, a to powoduje, że nie chcą przylegać do powierzchni. Są jednak wygodne w użytku, można je swobodnie przesuwać i nie ogranicza nas powierzchnia przyklejenia.

Niestety na dzień dzisiejszy nie można ich jeszcze wszędzie kupić, papierowe prototypy są dużo bardziej dostępne. 

Czytaj także: Gorący temat - klej na ciepło

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz