Jak powstaje tektura?
Posted by      22/09/2020 11:29:46    Komentarze 0
Jak powstaje tektura?

Tektura, jako jeden z najgrubszych materiałów papierniczych, świetnie sprawdza się w gospodarstwach domowych, przemyśle i usługach. Producenci udostępniają go w tak wielu grubościach i wymiarach, że bez problemu dobierzemy prawidłowy do potrzeb. Na co dzień wykorzystywane są głównie jako opakowania transportowe lub magazynowe.

Tajemnice tektury falistej

Cały proces pozyskania opakowań tekturowych przebiega w tak zwanej tekturnicy – maszyna ta może mieć nawet 150 metrów długości. Każdy szanowany producent korzysta z takiej, która dzieli się na dwa etapy – mokry i suchy. Część mokra to przede wszystkim sklejarki, moduł do łączenia wstęgi i odwijak, most transportujący i podgrzewacz. Sucha część została zdominowana przez stół grzewczy, separator wstęgi, noże poprzeczne i krótkiego cięcia.

Znaczenie pary w produkcji tektury

Produkcja tektury falistej wymaga używania energii elektrycznej, sprężonego powietrza, wody oraz energii cieplnej – ostatnia wytwarzana w specjalnych kotłach zasilanych paliwem ciekłym lub gazowym. Kluczowym jest wytworzenie pary o ciśnieniu dochodzącym do 17-18 barów. Znowu wysoką temperaturę wykorzystuje między innymi pas dociskowy, który usuwa nadmiar wilgoci ze wstęgi oraz wzmacnia spoiny. 

Czytaj także: Tektura falista i jej rodzaje

Część mokra produkcji tektury

Część mokra produkcji tektury jest pierwszym z dwóch etapów pozyskania materiału. Na początku taśmy produkcyjnej znajduje się sklejarka pojedyncza, która łączy dwa arkusze papieru, gładkiego i papieru makulaturowego, który po przejściu przez walce ryflowane odkształca się do postaci fal. Tego typu tektury zabezpieczają towary w transporcie lub jest poddawany dalszej obróbce. Polega ona na przygotowaniu tektury do przyklejenia kolejnej warstwy. Na grzbiety fal nakłada się klej i arkusz transportowany jest do suchej części produkcji. 

Część sucha produkcji tektury

Tutaj tektura trafia na stół grzewczy, gdzie gładki papier łączy się z grzbietami fal z poprzednich warstw, a wysoka temperatura pozwala na skuteczne połączenie się kleju z papierem. Po tym procesie mamy pozyskany trójwarstwowy, bardzo popularny karton, wykorzystywany na przykład w transporcie. Możliwości technologiczne tekturnicy pozwalają na uzyskanie większej ilości warstw papieru (5 i więcej), w zależności od potrzeb i wymagań.

Gotowy produkt poddaje się cięciom na podstawie wzoru, często jest również bigowany, aby ułatwić zginanie przy produktach klapowych. Ostatecznie tektura jest dzielona wzdłuż fal na arkusze, a w kolejnym etapie tektury są segregowane na stosy według ilości.

Rodzaje i zastosowanie tektur 

Wśród tektur wyróżniamy kilka gatunków: biała, brązowa (szara), techniczna, powlekana. Podstawą powstania konkretnego opakowania jest przede wszystkim projekt. Kartony wykorzystywane wyłącznie w celach transportowych projektowane są bardzo prosto i funkcjonalnie. Pudełka, z którymi konsument ma styczność są projektowane w zaawansowany i dedykowany bezpośrednio produktom. Tekturę często się kaszeruje, aby uzyskać zaawansowany zadruk powierzchni. Dodatkowo warstwa ta zabezpiecza karton przed wilgocią. Przygotowany projekt jest wdrażany do produkcji przez maszyny, które odpowiednio przycinają karton. 

Opakowań kartonowych spotyka się wiele w różnych gałęziach ludzkiej działalności, można by rzec, że są wręcz niezbędne do życia człowiekowi. Używa się ich w magazynach, każdej dziedzinie do przechowywania i transportowania towaru. Przeznaczone do bezpośredniego kontaktu z klientem opakowania mają specjalny kształt oraz nadruk. Bardzo powszechnie pudła kartonowe pomagają w przeprowadzkach i magazynowaniu bibelotów w domu. 

Dużą rolę kartony odgrywają na poczcie, w firmach kurierskich czy biurach - pudła na dokumenty, przesyłki. Poza służbowymi sprawami, kartonowe pudełka sprawdzą się jako opakowanie na prezent. Dzięki dużej dostępności, tekturowe pudła na prezenty występują w wielu różnych kolorach i wielkościach.

Szeroko stosowane, znajdą swoje miejsce w każdej firmie, a ich duże możliwości ponownego przetworzenia poprawiają sytuację ekologiczną naszej planety. Jest to drobny szczegół często dobrze postrzegany przez klientów. 

Czytaj także: Jak wybrać odpowiednią tekturę falistą?

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz