Dziurkacz i zszywacz - podstawowe wyposażenie biura

Opublikowany przez      28/09/2020 11:04:40    Komentarze 0
Dziurkacz i zszywacz - podstawowe wyposażenie biura

Niewielkie i niepozorne, a jakże potrzebne urządzenia w biurze to zdecydowanie dziurkacz oraz zszywacz. Zszywanie kart dokumentacji ze sobą, archiwizacja w segregatorach i skoroszytach nie byłaby możliwa bez wykonania dziurek. Aby utrzymać porządek w miejscu pracy i uniknąć zgubienia ważnych dokumentów warto zainwestować w te dwa niewielkie urządzenia. 

Zszywacze

Swój triumf wiodły w okresie rewolucji przemysłowej, gdy przedsiębiorstwa zostały obarczone prowadzeniem dokładnej dokumentacji. Mechanizm zszywacza polega na wbiciu w papier metalowej zszywki i zaciśnięciu jej końców, aby łączone kartki stały się jednym. Końce zawinięte do środka wpływają na bardziej stałe połączenie kart, natomiast odwinięte na zewnątrz stosuje się w łączeniu tymczasowym. Niewyobrażalnym jest aktualnie miejsce pracy gdzie nie stosowany jest zszywacz biurowy

Rodzaje zszywaczy

Na rynku dostępnych jest kilka różnych modeli zszywaczy i można go dobrać do indywidualnych potrzeb: 

- Standardowy – najpopularniejszy, zszywa w pozycji poziomej i jest często spotykany w biurach i domach 

- Stojący - ustawiony w pionie, często poręczniejszy i szybszy w użyciu

- Nożycowy - pracuje na zasadzie uchwytu nożycowego, przeznaczony do łączenia, kiedy nie można zszywać na płaskiej powierzchni 

- Długoramienny - sprawdza się do precyzyjnego zszywania w odpowiedniej odległości od końca kartki, wyposażone w regulator pozycji zszywania. Najczęściej do papierów o dużych wymiarach. 

- Kasetowy – przeznaczony dla dużych arkuszy, może posiadać elektryczną funkcję wykrywania kartki, dzięki czemu automatycznie będzie zszywał papier 

Czytaj także: Skoroszyt - doskonałe przechowywanie dokumentów

Jaki zszywacz wybrać

Przy wyborze prawidłowego zszywacza musimy sobie uświadomić jak często będzie wykorzystywany w pracy i jakie będą jego zadania. Mają różne rozmiary, a ceny wahają się od kilku do kilkuset złotych w zależności od jakości wykonania, materiału i rozmiarów. Małe zszywacze zespolą z łatwością kilka kartek, większe ponad 50, a te najbardziej wydajne nawet do 250 arkuszy!

- Zszywacz nożycowy sprawdzi się w zszywaniu dużych, grubych plików kartek. Ręczne muszą być cięższe i posiadać długą dźwignię. Dodatkowo może posiadać funkcję rozszywania, płaskiego zakleszczania zszywek czy zszywania tapicerskiego 

- Zszywacz elektryczny potrafią spinać do trzydziestu kartek, świetne w biurach, gdzie potrzebne jest spięcie dużych plików. Typ zszywań: zamknięte, otwarte, płaskie, tapicerskie. 

Do najbardziej trwałych należą zszywacze metalowe, czasem można znaleźć na rynku wytrzymałe zszywacze plastikowe. Wymiana zszywek jest łatwa i wygodna. W razie potrzeby ma również podkładkę antypoślizgową.

Dziurkacze

Niezbędne w funkcjonowaniu firmy, przydatne w szkole, dziurkacze są niezawodne w każdym biurze. Podstawowy dziurkacz wykonuje małe dziurki w kartkach, można je później wpiąć do segregatora lub skoroszytu. Poszczególne modele posiadają różne możliwości wycinające, zmienna jest liczba kartek, w których na raz można wykonać dziurki. Im większy zakład tym lepszy dziurkacz będzie przydatny. Klasyczne dziurkacze pozostawiają dziurki w rozstawie pasującym do segregatorów i skoroszytów. Najczęściej posiadają dwa otwory, w przypadku częstego używania warto szukać takiego dziurkacza, który robi więcej dziurek. Kasetka na ścinki powinna był w miarę możliwości duża, aby opróżnianie następowało rzadziej.

Rodzaje dziurkaczy

Poza różnymi wymiarami dziurkaczy, możliwościami wykrawania dziurek w wielu arkuszach naraz, na rynku pojawiły się również dziurkacze ozdobne. Posiadają one nóż w kształcie wybranego wzoru i po użyciu na kartce papieru pozostawiają równy, ładny wykrój. Sprawdzi się on w tworzeniu rękodzieła, ozdobnych kartek. 

Jaki zszywacz wybrać 

Aby zapewnić sobie długie użytkowanie zszywacza, ważnym jest, żeby był wykonany z wysokiej jakości materiałów. Należy zadać sobie pytanie jak grube pliki i jak często są zszywane w naszej firmie, aby funkcjonalność była dopasowana do potrzeb.

W niektórych miejscach zszywacz przechodzi do historii, zwłaszcza w miejscach, gdzie dokumentacja gromadzona jest elektronicznie. Jest to wygodniejsze, nie zajmuje miejsca jak pliki papierowe, a umieszczone w na przykład w chmurze mogą zostać udostępnione dla całego zespołu. 

Czytaj także: Karteczki samoprzylepne - wynalazek który zmienił świat

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz
Zgoda na pliki cookie