Nożyki do papieru - segmentowe cięcie w najlepszym wydaniu

Opublikowany przez      28/09/2020 11:25:16    Komentarze 0
Nożyki do papieru - segmentowe cięcie w najlepszym wydaniu

Nóż jest przedmiotem, który przydaje się w każdej sytuacji, a dobrze dobrany do warunków ułatwi i przyspieszy pracę. Prawidłowo wybrany nóż pozwoli na szybkie i wygodne cięcie różnych materiałów. 

Nóż dla majsterkowicza

Do codziennego użytku nóż nie musi pochodzić z najwyższej półki. Ważne jest przede wszystkim, aby dobrze leżał w dłoni, był poręczny i łatwo dostępny. Często spotykane w gospodarstwach domowych są nożyki łamane z wysuwanym ostrzem. Poradzi sobie z cięciem foli, kartonu, tektury i tapet. Wzmocniony model przetnie tkaninę a nawet plastik. Dobrze jest wyposażyć dodatkowo w: 

 • - Matę podkładową - posiada podziałkę metryczno-calową, chroni podłoże na którym tniemy materiał i ułatwia wytyczenie prostej linii przekrawania 
 • - Ostrzałkę lub osełkę - nie jest potrzebna do noży do papieru, ale naostrzy koziki i noże monterskie 
 • - Wymienne ostrza - przydadzą się, gdy planujemy remont lub prowadzimy prace wykończeniowe 
 • - Kabura – zabezpieczy ostrza noży nieskładanych 

Nóż łamany

Bardzo popularny i szeroko użytkowany nóż łamany, nazywany jest również segmentowym, tapicerskim, nożykiem do papieru lub tapet. Klinga wysuwająca się z obudowy dzieli się na segmenty. Stępioną końcówkę możemy odłamać i nóż znów jest w pełni sprawny. Pomimo możliwości złamania, ostrze nożyka segmentowego jest wytrzymałe. Ostrza osadza się w prowadnicach plastikowych lub metalowych – te drugie są znacznie wytrzymalsze. Blokada ostrza zwiększa bezpieczeństwo użytkowania nożyka. Nożyk łamany sprawdza się nie tylko w warsztacie, ale też w domu, czy samochodzie, jest przydatny podczas prac rzemieślniczych, dekoratorskich i wykończeniowych. 

Czytaj także: Rękawice robocze - na linii frontu w walce o bezpieczeństwo

Nóż trapezowy

Noże trapezowe posiadają klingę o kształcie trapezu. Wygodne i bezpieczne w użyciu, mogą być swobodnie przenoszone w skrzynce narzędziowej. Jeżeli ostrze stępi się z jednej strony, można je obrócić i korzystać z drugiej strony. Niektóre narzędzia wyposażone są w system szybkiej zmiany ostrza.

Jest to nóż idealny do cięcia gumy, tapet, linoleum, płyt kartonowo-gipsowych, kartonu i innych materiałów o podobnej strukturze i grubości. Wysuwane ostrze hakowe sprawdzi się do przecinania wykładzin. W zależności od budowy ostrze wysuwa się za pomocą pokrętła, przycisku lub suwaka. Ich obudowy są wykonywane ze stali (najcięższe), plastiku lub aluminium. Są dostępne również w wersji składanej, z rękojeścią pokrytą gumą lub silikonem. Niektóre modele pozwalają na przechowywanie ostrzy w magazynku na nożu. 

Który nóż wybrać?

Nóż powinniśmy dobrać do własnych potrzeb. Jeżeli planujemy wykorzystywać go tylko do papieru, czy tektury, oraz innych cienkich materiałów, czy do materiałów grubszych i mocniejszych. Nóż trapezowy posiada cechy takie jak: 

 • - Składane ostrze – nie jest niezbędne, ale przydatne. Są wygodniejsze, można je schować bezpiecznie do kieszeni. Mocowany na stałe jest wytrzymalszy i wybiera się go do mocniejszych materiałów. 
 • - Twardość ostrza – kluczowa cecha, jednak opisana tylko dla noży z wyższej półki. Miękkie ostrza szybko się tępią i są tanie, ale droższe i mocniejsze nie muszą być wymieniane przez długi czas 
 • - Marka – nie jest bardzo ważnym kryterium, ale może decydować o jakości nożyka. 
 • - Ergonomia - należy dobierać go tak, aby wygodnie leżał w dłoni i wygodnie się nim pracowało 
 • - Bezpieczeństwo - ważnym jest, aby blokada wysuwania ostrza była skuteczna. W tańszych egzemplarzach lubi się ona luzować. 

Noże łamane mają kilka cech, na które warto zwrócić uwagę: 

 • - Materiał korpusu - najtańsze wykonane z tworzywa, droższe mają obudowy aluminiowe, są niewrażliwe na promienie słoneczne, nie kruszeją, odporne na pęknięcia i większość substancji chemicznych 
 • - Materiał prowadnicy – w tanich nożach prowadnice zintegrowane są z resztą noża. Powoduje to szybkie wyrobienie się i utratę precyzji.
 • - Magazynek - mają go nieliczne noże, przydaje się, gdy ostrza się szybko zużywają 
 • - Szerokość ostrza – dobierany jest do potrzeb i grubości ciętego materiału 
 • - Kształt obudowy – przy częstym używaniu przydaje się ergonomiczny kształt, rękojeść pokryta gumą syntetyczną 
 • - Blokada ostrza - ważnym jest, aby była skuteczna. W tańszych egzemplarzach szybko się ona wyrabia, natomiast w tych droższych ostrze nie wysuwa się i nie chowa pod wpływem nacisku na powierzchnię. 
 • - Marka – podobnie jak w przypadku noża trapezowego, marka nie musi być wyznacznikiem jakości, jednak warto poszukać informacji o konkretnych producentach. 
 • - Typ ostrza – warto zwrócić uwagę na ostrza podwójne - proste i haczykowate, idealne do otwierania paczek czy docinania papy. Ważna jest czystość ostrza i obudowy, gdyż wszelkie zanieczyszczenia mogą uszkodzić nóż. 

Ile zapłacić za nóż do cięcia 

Najprostsze noże mieszczą się w kilku złotych, większa kwota może zagwarantować nożyk, który sprawdzi się w kryzysowych sytuacjach, pomoże w codziennych czynnościach w domu i pracy. 

Czytaj także: Gorący temat - klej na ciepło

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz
Zgoda na pliki cookie