Zgrzewarki - co warto wiedzieć

Opublikowany przez      28/09/2020 11:35:29    Komentarze 0
Zgrzewarki - co warto wiedzieć

Zgrzewarki, wykorzystywane do zgrzewania tworzyw sztucznych, okazują się często niezbędne przy procesie produkcyjnym. Wysokojakościowe urządzenia rozszerzają znacząco zakres pracy oraz realnie wpływają na innowacyjne i efektywne rozwiązania w procesie produkcji. 

Rodzaje zgrzewarek

Podobne mechanicznie, zgrzewarki dzielą się na różne w zakresie wykorzystanej technologii: 

- Wysokiej częstotliwości - inaczej nazywane zgrzewarkami pojemnościowymi. Posiadają bloki zasilające i generator wysokiej częstotliwości, działanie opiera się na przetworzeniu energii do oczekiwanej wartości. Skuteczne do zgrzewania tworzyw sztucznych, sprawdzają się w przemyśle obróbki tych materiałów.

- Impulsowe - najczęściej przenośne, mobilne i idealne do mniejszych zadań. Posiadają diodę sygnalizującą czas pracy. Zgrzewarki z regulowanym czasem pracy są używane podczas zamykania worków foliowych czy innych procesów dla których ważny jest zamknięty obieg powietrza.

- Stałocieplne - szybko i szczelnie zamykają opakowania z tworzywa sztucznego. Idealne do pracy z folią. Ich praca polega na umieszczeniu zgrzewanych płaszczyzn między dwoma lub jedną nagrzaną listwą.

Rodzaje zgrzewania

Zgrzewania dzielone są ze względu na technologię ich wykonywania. Wyróżnia się: 

- Oporowe - dociśnięcie elementów łączonych elementów elektrodami

- Tarciowe – energia wytwarza się w miejscu styku zgrzewanych przedmiotów poprzez pocieranie.

- Ultradźwiękowe - materiał wprowadzany jest w szybkie drgania mechaniczne o częstotliwości ok. 20 kHz.

- Dyfuzyjne - wykorzystujące dyfuzję metali, prowadzone w komorach próżniowych lub osłonie z gazów obojętnych

- Wybuchowe – do spojenia ze sobą materiałów wykorzystuje się detonację ładunku wybuchowego

- Płomieniowe - wykorzystuje energię płomienia do wykonania łączenia 

Czytaj także: Gorący temat - klej na ciepło

Jaka folia do zgrzewarki

W foliowe opakowania pakuje się najczęściej żywność, która zamykana poprzez zgrzewarkę zachowuje świeżość na dłuższy czas. Folie wykorzystywane w tym procesie to: 

- Typu PA/PE - worki z tej folii mają równe grubości i rozmiary. Jest gładka, jednolita, zapewnia mocne zgrzewy i odporność na czynniki zewnętrzne. Nie jest zbyt dobrym wyborem dla małych urządzeń do pakowania.

- Moletowana – idealna do małych zgrzewarek listwowych. Posiada charakterystyczne tłoczenie w linie lub kratkę, dzięki czemu lepiej odprowadza powietrze.

- Termokurczliwa – estetyczna w użytkowaniu, połyskliwa i wysoce termokurczliwa. Bardzo dobrze eksponuje zapakowany wewnątrz towar.

Zgrzewarki próżniowe w zastosowaniu domowym 

Kuchnia w której łatwo i szybko można przygotować sobie posiłek jest miejscem funkcjonalnym i spełniającym swoje zadanie. Żywność wymaga odpowiednie opakowania, a najlepiej sprawdza się takie, w którym jedzenie może być przechowywane jak najdłużej, a przy tym wygodnie. Zdecydowanie pomocna w tym będzie zgrzewarka próżniowa:

- Świeża żywność - moda na zdrowy styl życia jest powszechna i jest to bardzo ważny element aby zachowywać długą sprawność organizmu. Właściwe żywienie w takim wypadku może być problematyczne, gdyż kupno ciągle świeżych produktów jest czasochłonne, a taka żywność szybko się psuje. Często wybór pada na wysoko przetworzone jedzenie, które jest znacznie mniej zdrowe. Zgrzewarka próżniowa może uratować sytuację - produkty w niej zapakowane utrzymują świeżość znacznie dłużej, nie są narażone na dostęp do powietrza, nie tracą wartości odżywczych i nie ulegają bakteriom oraz grzybom.

- Porządek - szczelne zamknięcie uniemożliwia resztkom jedzenia wydostawanie się do wnętrza lodówki, psucia się w niej i wytwarzania nieprzyjemnego zapachu. Zgrzewarka próżniowa usuwa również powietrze wokół produktu i tym samym zmniejsza powierzchnię przechowywania.

- Przydatne w podróży - zapakowana próżniowo żywność utrzymuje świeżość nawet kilka dni bez przechowywania w niskiej temperaturze. Bez dostępu do sklepów czy kuchni możemy zjeść świeży, pożywny posiłek. Przydatne jest to również podczas podróży samolotem, produkty zajmują mało miejsca, a obsługa lotniska nie powinna mieć wątpliwości do szczelności opakowania.

- Łatwa w obsłudze - wygodna w użyciu, bez wysiłku usunie powietrze z plastikowych opakowań, a żywotność jedzenia wewnątrz zwiększa o kilka lub kilkanaście dni!

- Zmniejszona ilość wyrzucanej żywności - chociaż jednorazowo zakup zgrzewarki to spory koszt, a później uzupełnianie jej o elementy eksploracyjne jak folia czy woreczki również wiąże się z wydatkiem, na przestrzeni lat okazuje się to opłacalną inwestycją. Żywność zachowuje przydatność do spożycia przez dłuższy czas i nie wymaga ciągłego wyrzucania.

Jaką zgrzewarkę kupić? 

Podstawą takiego zakupu jest pytanie: do czego będzie mi potrzebna zgrzewarka? Najczęściej stosowanymi są zgrzewarki komorowe (gastronomia i handel), gdzie wraz z folią umieszcza się produkt. Drugim często stosowanym produktem jest zgrzewarka listwowa, gdzie brzegi folii przyciska się pokrywą. Pierwszy rodzaj daje możliwość szybkiego opakowania produktu, druga sprawdzi się w towarach nietypowego wymiaru i kształtu. 

Czytaj także: Folia z nadrukiem - metoda na dobrą reklamę

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz
Zgoda na pliki cookie