Pinezki ozdobne - mieszkańcy tablic korkowych

Opublikowany przez      12/10/2020 06:58:00    Komentarze 0
Pinezki ozdobne - mieszkańcy tablic korkowych

Któż by nie znał małej, niepozornej pinezki? Spotykamy się z tym niepozornym przedmiotem już u podstaw edukacji – w przedszkolach, szkołach, często korzysta się z nich w domach. Każda tablica korkowa, papierowa, czy drewniana upstrzona jest pinezkami ozdobnymi, kolorowymi lub błyszczącymi metalowymi główkami, które trzymają karteczki, ogłoszenia i informacje. Pomaga również bardzo dobrze zorganizować swoje zadania czy obowiązki np. w domu, ale również innych osób w pracy lub podczas wydarzenia publicznego. Są łatwe do użycia, pozwalają na szybkie zmiany, dopiski. Niezastąpione w biurze, do publikowania w widocznym miejscu ogłoszeń i organizacji pracy. Tak mały przedmiot a tyle możliwości.

Pinezka - co to 

Pinezka jest niewielkim gwoździkiem lub szpilką, która nie przekracza sześciu, maksymalnie dziesięciu milimetrów. Posiada dużą główkę z metalu lub tworzywa sztucznego, dzięki której można ją z łatwością wcisnąć w miękkie podłoże jak i wyciągnąć pinezkę bez użycia dodatkowych narzędzi. Jeżeli łebki wykonane są z plastiku, najczęściej są one różnokolorowe. Jest to bardzo drobny przedmiot, który świetnie sprawdzi się aby przekazać informację czy zanotować i przyczepić w widocznym miejscu karteczkę przypominająca o zadaniu do wykonania. 

Czytaj także: Kartki samoprzylepne - wynalazek który zmienił świat

Kiedy wymyślono pinezkę 

Pewne źródła podają, że pinezka została wymyślona w okolicach początku XX w. w niewielkiej miejscowości niemieckiej Lychen. Na pomysł tego niepozornego przedmiotu wpadł zegarmistrz Johann Kirsten, który za niewielką kwotę sprzedał swój pomysł Otto Lindstedowi. Ten wykorzystał potencjał i opatentował pinezkę w styczniu 1904 roku, a krótko po tym zgarnął fortunę na handlu tym produktem.

Inne jednak źródła podają, że pinezka pojawiła się w 1900 roku wymyślona przez Edwina Moora. Ale również istnieją podania, że została wynaleziona już w 1888 roku w Austrii przez Heinricha Sachsa. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, która z tych historii jest prawdziwą, ale sam fakt na wymyślenie tak przydatnego drobiazgu wpłynął znacząco na organizację, możliwości przekazywania informacji i publikacji ogłoszeń jest bardzo ważny dla wszelkich miejsc pracy czy publicznych. 

Do czego służą pinezki ozdobne 

Pinezki ozdobne posiadają na swoim łebku zdobienie, wybity kształt, czasem również kolory. Niesamowita różnorodność sprawdzi się idealnie jako urozmaicenie np. mebli, ale również w rękodziele. Z łatwością nadadzą niepowtarzalny kształt fotelom, sofom czy krzesłom - tapicerzy z chęcią sięgają po pinezki tapicerskie do pikowania w rozmaitych kształtach. Pozwolą na uzyskanie niezwykłej aranżacji wnętrza dopasowanej do innych mebli w pomieszczeniu, nadadzą przedmiotom wyjątkowy wygląd, którego nie zapomni żaden odwiedzający.

Szpilki do map 

Wyjątkowe w swej budowie są szpilki do map. Ich odmienność wynika z ich niepowtarzalnego wyglądu – w momencie ewentualnego odpadnięcia od mapy, pinezka nie upada tak, aby mogła stanowić zagrożenie, ostrze nigdy nie będzie skierowane pionowo do góry i nie będzie mogło niczego uszkodzić. Jest to świetna alternatywa dla miejsc, gdzie bezpieczeństwo jest podstawą - na przykład w przedszkolach czy szkołach. 

Kolorowe znaczniki w postaci pinezek pozwolą na zaplanowanie podróży. Mapa do zaznaczania podróży lub też odwiedzonych miejsc, wisząca w widocznym miejscu będzie ciekawą ozdobą, jak również świetną pamiątką. Na pewno zwróci uwagę gości, którzy będą mogli odszukać na niej na przykład tematy do rozmów.

Czy warto korzystać z pinezek 

Kolorowe pinezki są przedmiotem codziennego użytku w naszych domach czy biurach. Nie wyobrażamy sobie bez nich tablic korkowych, map czy planów. Dzięki nim praca staje się bardziej skoordynowana, a zespół może przekazywać sobie informacje w różnych terminach. Zdecydowanie więc organizacja pracy w ten sposób jest wygodna i pożyteczna, a przy tym łatwa i zrozumiała dla każdego członka ekipy. 

Czytaj także: Jakie rodzaje tworzyw sztucznych są nieszkodliwe?

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz
Zgoda na pliki cookie