Produkcja papieru - recykling makulatury
Produkcja papieru - recykling makulatury

Papier pozyskujemy z dwóch źródeł - bezpośrednio z drewna, lub z przetworzenia makulatury. Są również takie papiery, które są pozyskiwane tylko z konkretnego źródła, gdyż wymagają konkretnych właściwości. Produktem końcowym obróbki makulatury jest zwykle tektura lub szary papier.

Jak wygląda produkcja papieru?

 Podstawowym materiałem, z którego pozyskuje się papier jest drewno. Drzewa wycina się na szeroką skalę, jednak w miejsce każdej wyciętej rośliny sadzone jest nowe drzewo aby zapobiegać katastrofom ekologicznym. Ścięta kłoda trafia do przetwórni, gdzie jest rozdrabniana maszynowo na bardzo drobne części. Młyny mielące robią to sprawnie oraz dokładnie.

Następnie rozdrobnione drewno jest mieszane z klejem, barwnikami, wodą, czasem makulaturą oraz kredą w proszku, aby pozyskać gęstą, jednolitą masę.

Kolejnym krokiem jest usunięcie nadmiaru wody z masy na sitach, jest ona równomiernie rozkładana. Dalej masa trafia do prasowania walcem, dzięki czemu jest wyrównana i ma jednolity kształt, po tym jest prasowana przez podgrzane walce, które dodatkowo ją osuszają.

W następnym kroku papier jest transportowany na taśmę filcową, która wchłania wodę aż do całkowitego osuszenia. Jest to bardzo ważne, gdyż nawet niewielka ilość płynów może deformować materiał, przez co traci on na wartości.

Ostateczny kształt i rozmiar papieru nadawany jest poprzez maszyny krojące. Spotykany na co dzień w różnych kształtach, jest niezastąpiony.

Czytaj także: Czy dzięki reklamówkom papierowym świat poradzi sobie z plastikiem?

Jak przerobić makulaturę na papier?

 Podstawą przerabiania makulatury na papier jest jego segregacja do odpowiednich koszy na odpady. Zebrana makulatura zostaje posegregowana, oczyszczona i sprasowana w specjalnych maszynach belujących. Bardzo ważnym działaniem jest tak zwane rozwłóknianie - rozdzielanie włókien, podczas którego dodawane są związki chemiczne wspomagające procesy odbarwiania masy makulaturowej. Makulaturę poddaje się również mechanicznym procesom oczyszczania z zanieczyszczeń i odbarwianiu. Ostatni proces jest niezbędny w przypadku papieru gazetowego, do pisania, czy na przykład bibułki higienicznej. W przypadku makulatury przeznaczonej do produkcji tektury falistej nie jest on niezbędny. 

Odzyskuje się około 82% włókna z makulatury, reszta to zanieczyszczenia i woda. 

Produkcja papieru ozdobnego

 Uzyskiwany z celulozy papier występuje w naturalnym, brązowym kolorze, jest on mocny i często wykorzystywany przy produkcji kartonów. Jest to materiał ciężki do zabarwienia, dlatego też opracowano proces otrzymywania bielonej celulozy, którą łatwo jest obrobić kolorystycznie, zapisać lub zadrukować.

Trend związany z dbaniem o środowisko naszej planety sprawił, że rozpoczęto produkcję papierów ozdobnych z wykorzystaniem włókien makulaturowych. Nie są one aż tak intensywnie białe oraz wytrzymałe. Opowiada się za nimi niski koszt pozyskania oraz ogromne możliwości wykorzystania w codziennym życiu. Do produkcji papieru dodaje się recyklingowane skóry czy szmaty, również pozostałości włókien roślinnych. Bawełna jest wykorzystywana bardzo często do pozyskiwania papieru ozdobnego idealnego do wykonywania ekskluzywnych zaproszeń, wizytówek czy kart okolicznościowych. 

Zalety recyklingu makulatury

W dzisiejszych czasach zużywamy bardzo dużo papierów w postaci kserowania i druku dokumentów, korzystając z jednorazowych opakowań, gazet i tekturowych pudeł. Wykorzystywane krótko, przedmioty te trafiają do kontenerów ogólnych i nie zostają przetworzone ponownie, co może być ogromnym problemem ekologicznym w przyszłości. Z naszej planety sukcesywnie znikają drzewa, a przy produkcji zanieczyszczane są wody oraz powietrze. Dlatego też warto skupić się na wykorzystaniu papieru ponownie. Do produktów, które można przetworzyć ponownie należą między innymi: czasopisma i zeszyty, kartki papierowe (ksero, druk), koperty, tekturowe opakowania, papier prezentowy, papierowe ręczniki czy wytłoczki na jajka. Papier powinien być w miarę możliwości czysty, a recyklingowi nie może zostać poddany papier do faksu i termiczny, opakowania po napojach czy tapety.

Recykling zużytych papierów pozwala na usunięcie stert zeszytów, gazet i innych wytworów, które zabierają miejsce w mieszkaniach i domach. Oszczędzamy również wiele drzew, które nie zostaną wycięte, wykorzystanie ropy, wody czy energii elektrycznej potrzebnej do produkcji papieru. Przy odzysku papieru z makulatury potrzeba aż około 70% mniej energii niż przy pozyskiwaniu go z drewna. Zmniejszona jest o 70% emisja zanieczyszczeń w powietrzu oraz o 30-40% ilość ścieków przemysłowych. 

Rodzaje papieru w produkcji opakowań tekturowych 

 - Papier do produkcji płaskich warstw opakowań - nazywany linerem, dzielony na kraftliner oraz testliner. Wytrzymały, gładki, wykorzystuje się do jego produkcji masę celulozową wzbogaconą o masę makulaturową - kraftliner. Testliner pozyskiwany jest w całości z masy makulaturowej.

 - Fluting – pofalowany papier tekturowy - występuje jako fluting makulaturowy w całości z makulatury oraz półchemiczny w większości z masy półchemicznej. Pierwszy z nich można procesem zaklejania wzmacniać, natomiast dopełnieniem drugiego jest masa makulaturowa.

 - Papier o specjalnych właściwościach - odporny na tłuszcze, smary, odporny na działanie wody, niepalne, powlekane specjalnymi warstwami ochronnymi. 

Czytaj także: Jak wybrać odpowiednią tekturę falistą?

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz