Adresowanie koperty z dopiskiem
Adresowanie koperty z dopiskiem

Adresowanie kopert to czynność prosta wyłącznie z pozoru. Jeśli nie zajmujemy się na co dzień korespondowaniem i adresowanie kopert nie należy do naszych zawodowych obowiązków możemy napotkać problem. Problem ten jest tym większy, gdy np. w adresie odbiorcy chcemy zawrzeć dopisek lub planujemy wysłać list w kopercie poleconej. Gdzie umieścić wówczas dodatkowe dane i o czym nie zapomnieć?

W poniższym tekście wyjaśniamy krok po kroku jak prawidłowo zaadresować list. Przeczytaj, a dowiesz się w którym miejscu zawrzeć jakie dane, aby pani “z okienka” nie miała żadnych uwag, a przesyłka dotarła do adresata bezproblemowo. W artykule wyjaśniamy również jak zaadresować list z dopiskiem oraz jak wygląda adresacja listów poleconych. Przyjemnej lektury!

Adresowanie listu - pole nadawcy

Zamieszczenie danych nadawcy, czyli osoby wysyłającej list, jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze osoba, która otrzyma list ma prawo wiedzieć od kogo ów list przyszedł. Z kolei po drugie w sytuacji gdy kurier nie ma możliwości dostarczenia koperty pod wskazany adres jego obowiązkiem jest jej zwrot pod adres nadawcy.

Dane nadawcy należy umieścić w lewym górnym rogu koperty. Powinny one zawierać imię i nazwisko osoby wysyłającej list oraz jej adres, tj. ulicę z numerem domu i mieszkania, kod pocztowy i miasto.

Prawidłowe adresowanie koperty - pole adresata

Najważniejszą kwestią podczas wypisywania koperty jest prawidłowe zapisanie danych adresata. Powinny się one znaleźć w prawym dolnym rogu koperty i zawierać imię i nazwisko adresata, ulicę (lub osiedle, aleję, plac) wraz z numerem jego domu i mieszkania oraz kod pocztowy i nazwę miejscowości.

Jak zaadresować list z dopiskiem?

Niekiedy konieczne jest dopisanie dodatkowych danych na kopercie, takich jak np. kraj zamieszkania adresata lub bezpośrednia informacja skierowana do niego, np. “pokój nr 8”, “pilne”. Jak wygląda prawidłowe adresowanie koperty z dopiskiem? Otóż nie różni się ono znacznie od zwykłego adresowania kopert. Dopisek wystarczy zapisać bezpośrednio pod adresem odbiorcy.

Jak prawidłowo zaadresować list polecony?

Wypisywanie listów poleconych (również adresowanie z dopiskiem) nie różni się niczym od adresowania tradycyjnych przesyłek. Wymaga jednak uzupełnienia specjalnego druczka, tj. potwierdzenia nadania. Można otrzymać go bezpłatnie w każdej placówce Poczty Polskiej.

Komentarze

Zaloguj lub zarejestruj się aby dodać komentarz